Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

ASIM AKANSOY Kimdir ?

ASIM AKANSOY Kimdir ?

1967 yılında Gazimağusa’da doğdu. 1985 yılında Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okudu. Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakültesinden mezun oldu. DAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları’nda Yüksek lisans yapmaktadır. Üniversite Temsilciler Konseyi kuruculuğu, İstanbul sorumluluğu, Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2005-2010 yılları arasında, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı.  2011- 2013 yılları arasında ise CTP Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan Erken Genel Seçimlerinde, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den Gazi Mağusa Milletvekili seçildi.

19 Ekim 2015 tarihinde Cumhuriyetci Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde, İçişleri ve Çalışma Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Seçimlerinde CTP Gazimağusa Milletvekili seçildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi Grup Başkan Vekili; ayrıca Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Üyeliğini yürüttü.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek Milletvekilliği görevine başladı.

İngilizce bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar