Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

AYŞEGÜL BAYBARS Kimdir ?

AYŞEGÜL BAYBARS Kimdir ?

16 Kasım 1981 tarihinde Gazimağusa’da doğdu. İlköğrenimini Gazi İlkokulu, Ortaöğrenimini de Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Lisans eğitimi için 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt oldu. Hukuk Fakültesi’nden 2002 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde, Avrupa Birliği Hukuku alanında Yüksek Lisans yaptı. 2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya başladı. Kendi hukuk bürosunda avukatlık mesleğini icra etti.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, Halkın Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. 2 Şubat 2018 tarihinde kurulan CTP-HP-DP-TDP Koolisyon Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde yeniden İçişleri Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi, 9 Aralık 2020 tarihinde sona erdi. Görevini milletvekili olarak sürdürdü.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Eken Genel Seçimlerinde Halkın Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek Milletvekilliği görevine başladı.

İngilizce bilir.

Evli ve bir çocuk annesidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar