Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Dr. ALİ PİLLİ Kimdir ?

Dr. ALİ PİLLİ Kimdir ?

 

1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya’da, Ortaokul ve Liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden, mezun olduktan sonra İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları (dahiliye) dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı. Ardından Türkiye’de çeşitli sağlık birimlerinde, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde, Cengiz Topel Hastanesi ve Lefke Sağlık Merkezi’nde İç Hastalıkları Uzmanı, Güzelyurt Sağlık Merkezinde ise sorumlu hekim olarak görev yaptı.

2013 yılında yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, Ulusal Birlik Partisi’nden Milletvekili olarak seçildi ve 2018 Erken Seçimine kadar bu görevi sürdürdü. Bu süreçte, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi, Güzelyurt Hastanesi ile ilgili ihale süreci, bu süreçte yaşananlar ve Kamu İhale Yasasının pratikte ortaya çıkardıkları zorluklar ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi üyeliklerini yaptı.

          7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, yeniden UBP Güzelyurt Milletvekili olarak seçildi.  Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi -  Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde de devam etti.  20 Şubat 2021 tarihinde bakanlık görevi sona erdi. 5 Kasım 2021 tarihinde kurulan UBP-DP Koalisyon Hükümetinde yeniden Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

          23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek milletvekilliği görevine başladı. 21 Şubat 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon hükümetinde de yeniden Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

          25 Nisan 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümetinde de bu  görevini devam ettirdi. 12 Mayıs 2022 tarihinde bu görevi sona erdi. Görevini Milletvekili olarak devam ettirmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar