Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

ZORLU TÖRE kimdir?

ZORLU TÖRE kimdir?

1956 yılında Larnaka’ya bağlı Akhisar köyünde doğdu. İlkokulu Vuda’da,  Ortaokulu İskele Bekirpaşa’da ve Liseyi de Türk Lisesi’nde okudu. Çukurova Üniversitesi’nden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun olan Töre, 1. ve 2. Mutlu Barış Harekâtı’nda Üçşehitler Köyü’nde ve Akıncılar’da Mücahit olarak görev yaptı. Askerliğini yedek subay olarak tamamladı. Lise ve Üniversite yıllarında birçok kültür ve sanat faaliyetlerinde yer alan Zorlu Töre, Talebe Derneği, Türk Ocakları Derneği, Milliyetçi Düşünce Derneği, Milliyetçi Adalet Partisi, UBP Gençlik Kolları ve UBP’nin çeşitli kademelerinde yönetici olarak görev yaptı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı görevini yaptı ve birçok panel ve konferansta konuşmacı olarak yer aldı. Üçüncü kez Milletvekili seçildi.

7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili olarak seçilmiştir. 9 Şubat 2018 tarihinde, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 18 Ocak 2021 tarihinde bu görevi sona erdi.

23 Ocak 2022 tarihinde Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekli seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek göreve başladı. 7 Mart 20220 2022 tarihinde Meclis Başkanı olarak seçildi.

Rumca ve İngilizce bilir.

Evli ve beş çocuk babasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar