Dehşete düşüren olay! Uçağın kalkışı sırasında kapıyı açıp atladı Dehşete düşüren olay! Uçağın kalkışı sırasında kapıyı açıp atladı

Halka açık düzenlenen bayramlaşmaya, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Bertan Özerdağ, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve eşi, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, bazı bakan ve milletvekilleri, askeri yetkililer, bürokratlar ve halk katıldı. 

- Tatar: “Bizler için önemli olan KKTC’de barış, güven ve huzurun devam etmesi”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının kültür ve geleneklerini yıllardan beri sürdürdüğünü kaydederek, bu yıl da Kurban Bayramı’nı hep birlikte geçirmenin mutluğu içerisinde olduklarını söyledi. 

Önemli olanın KKTC’de barış, güven ve huzurun devam etmesi olduğunu vurgulayan Tatar, bugün Gazze, Ukrayna ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan çatışmalara dikkat çekerek, bu çatışmalarda hayatını kaybedenlere bayram gününde Allah’tan rahmet dilediğini belirtti.

Bu çağda böyle vahşetlerin ve insanlık dramının yaşanmasının kendilerini de derinden sarstığını, bunun isyanı içerisinde olduklarını ancak büyük dünya devletleri ve Birleşmiş Milletler gibi kurumların hiçbir müdahalede bulunmadığını ifade eden Tatar, bunun herkese bir ders olması gerektiğini vurguladı. 

Tatar, inancının, Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle burada Kıbrıs Türk halkının varlığını devam ettirebilmek ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın bir üyesi olarak ve İslam aleminin bir parçası olarak tüm Türk dünyasıyla münasebetleri sürdürmek,  gelecek nesillere kültürel ve milli değerleri aktarmak olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

“Bu bayram gününde dargınlıkların, küskünlüklerin, kırgınlıkların geride kalması ve birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde mücadelemizi sürdürmek en büyük dileğim ve temennimdir.”

- “Bayramda araç sürücüleri dikkatli olmalı, sorumluluklarını bilmeli”

Son günlerde artan trafik kazalarına değinen ve bundan duyduğu üzüntüyü de paylaşan Tatar, tüm araç sürücülerine dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, araç sürücülerinin sadece kendileri için değil, karşıdan gelen için de sorumluluk taşıdığına dikkat çekerek, alkol ve süratten uzak durarak, sorumluluklarını yerine getirmeleri temennisinde bulundu. 

Trafik kazasında dün yeni bir can kaybedildiğini hatırlatan Tatar, trafikte hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelere sabır diledi.

Bugün Şampiyon Melekleri de unutmanın asla mümkün olmayacağını söyleyen Tatar, onlar için de rahmet, ailelerine sabır temennisinde bulundu. 6 Şubat Depremi’nde hayatını kaybeden 50 binden fazla insanın yanında, o bölgelerde eski yaşamlarına dönmek için mücadele eden bir çok insanın da olduğunu belirten Tatar, Kıbrıs Türklerinin acılarını yüreklerinde taşıdıklarını söyledi.