Baraj suları çekiliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Baraj suları çekiliyor
Abone ol
Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta kuraklık endişesi giderek artıyor. Baraj sularının çekildiği bölgelerde dahi koyunların otladığı gözlemlendi.

Kırıkkale'de karsız ve yağmursuz geçen bir kışın ardından baharın gelmesiyle birlikte kuraklık endişesi artıyor. Hava sıcaklıklarının yükseldiği şehirde, Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın beslediği Kapulukaya Barajı'nda su seviyesi düşüş gösteriyor. Karaahmetli köyünde çiftçilik ve besicilik yapan Türkyılmaz ailesi, su seviyesinin düşmesiyle birlikte baraj yatağında küçükbaş hayvanlarını otlatıyor.

Sivas ilindeki Kızıldağ'ın yamacından doğup Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ta da su seviyesi azaldı. Nehrin 1.355 kilometrelik uzunluğunda adacıklar belirmeye başladı. Besicilikle uğraşan Ali Türkyılmaz, baraj suyunun yaklaşık 50 metre kadar çekildiğini belirterek, kış mevsiminde yeterli miktarda kar ve yağmurun yağmadığını ifade etti.

"Baraj suyu 50 metre çekildi"

Çiftçilerin de kuraklıktan etkilenebilir. "Daha önce baraj seviyesi çok yüksekti, şimdi çok azaldı. Kar, yağmur yağmadı. Baraj suyu 50 metre çekildi. Bu işin sonu ne olacak bilmiyorum. Daha önce baraj suyu yola kadar çıkıyordu, şu an çok düştü. Bir taraftan da ekim yapılıyor, nohut ekiyorlar. Bu tarafa da pancar ekecekler. Nasıl sulama yapılacak, bilmiyorum" dedi.

"Kar ve yağmur olmadığı için şu an çekilme var"

Baraj suyunun çekildiği alanda hayvanlarını otlattığını anlatan Çağrı Türkyılmaz, "Geçen sene değil, ondan önceki sene baraj suyu daha ilerlerdeydi. Kar ve yağmur olmadığı için şu an çekilme var. Suların çekildiği yerde de şu an koyunlarımız otluyor. Buraya kar bir defa yağdı, o da etkili olmadı, ertesi gün eridi. Tarım arazisi çok burada, bu şekilde devam ederse çiftçiler de etkilenir. Büyük ihtimalle sulama yapamayacaklar, sulama yapılmazsa mahsul de olmaz. Bu durum çiftçi için çok kötü. Maliyetini bile kurtaramayabilir. Allah hepsine yardım etsin" diye konuştu.

Kaynak İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bazı köylerde yarın elektrik kesintisi yapılacakÖnceki Haber

Bazı köylerde yarın elektrik kesintisi y...

Hala Sultan İlahiyat Koleji Hentbol Takımı Türkiye'de ikinci olduSonraki Haber

Hala Sultan İlahiyat Koleji Hentbol Takı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın