"Demir akciğer" içinde 72 yıl! 78 yaşında hayatını kaybetti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Demir akciğer" içinde 72 yıl! 78 yaşında hayatını kaybetti
Abone ol
Altı yaşında çocuk felci geçirdikten sonra ömrünün kalanını yani 72 yılını "Demir Akciğer" olarak bilinen metal bir kapsülün içinde geçiren Paul Alexander, 78 yaşında hayatını kaybetti.

ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan ve "Polio Paul" olarak bilinen Paul Alexander, çocuk felci geçirdikten sonra 72 yılını 300 kiloluk bir metal kapsülün içinde geçirerek rekor kırdı.

Çocukluğundan itibaren ömrünün neredeyse tamamını "Demir Akciğer" içinde geçiren yaşlı adam, 11 Mart pazartesi günü hayatını kaybetti. 

Çocuk felci teşhisi konulduktan kısa bir süre sonra kendi başına nefes alamadığından "demir akciğer" olarak bilinen metal bir makinenin içine yerleştirildi.

Paul hastalığa yakalandıktan 3 yıl sonra 1955'te çocuk felci aşısı onaylandı ve ülkenin dört bir yanındaki çocuklarda uygulanmaya başladı.

"Demir akciğer" içinde 72 yıl! 78 yaşında hayatını kaybetti - 1

 

DEMİR ATLI PRENS: AVUKAT OLDU, KİTAPLAR YAYINLADI

 

Ölümünden önce 72 yılını "demir at" ismini verdiği metal kapsülde geçirdi ve zaman içinde gelişen teknolojiyle daha modern bir cihaza geçmeyi reddetti.

Bu süre zarfında Paul metal kapsüle bağımlı olmasına rağmen üniversiteye gitti, avukat oldu ve kitapları yayınlanmış bir yazar oldu.

Bir duruşma avukatı olma hayallerinin peşinden gitti ve mahkemede müvekkillerini üç parçalı bir takım elbise ve felçli vücudunu dik tutan bir tekerlekli sandalye ile temsil etti.

Ayrıca engelli hakları için bir oturma eylemi düzenledi ve kendi anı kitabını yayınladı.

Paul, anne ve babasından, erkek kardeşinden ve hatta 2015'te hava sızdırmaya başlayan orijinal "demir akciğerinden" daha uzun yaşadı.

Yaşlı adam hayatı boyunca engelinin, uçakta seyahat etmek, bağımsız yaşamak, aşık olmak, kilisede dua etmek ve okyanusu keşfetmek gibi ulaşmak istediği hedeflerin önüne geçmesine asla izin vermedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kanada’ya gidemedi, ülkesine de dönmek istemiyor: İstanbul Havalimanı akademisyenin evi olduÖnceki Haber

Kanada’ya gidemedi, ülkesine de dönmek i...

Kişisel Temsilci Holguin CTP'yi ziyaret ettiSonraki Haber

Kişisel Temsilci Holguin CTP'yi ziyaret...

Facebook Yorum

Yorum Yazın