En hızlı büyüyen meslekler: 3 sektör revaçta

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
En hızlı büyüyen meslekler: 3 sektör revaçta
Abone ol
İş odaklı sosyal paylaşım platformu LinkedIn'in Avrupa'da yaptığı bir araştırma, ülkeler arasında bazı nüanslar olsa da üç iş pozisyonunun gelecek yıllarda büyümeye devam edeceğini gösterdi.

DUVAR - Avrupa'da yapılan son araştırmalar, iş piyasasının hızlı bir dönüşümden geçtiğine işaret ediyor. 1 Ocak 2019 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında üyeleri tarafından açılan milyonlarca iş ilanını inceleyen ABD merkezli profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu LinkedIn'in paylaştığı araştırma sonuçları da bu bulguyu destekler nitelikte.

Euronews'ten Doloresz Katanich'in haberine göre, LinkedIn'in araştırmasında, 20 yıl önce adı duyulmayan yeni pozisyonların ortaya çıktığı, önümüzdeki yıl en hızlı büyüyecek pozisyonların ise sürdürülebilirlik, yapay zeka ve iş geliştirme ile ilgili olacağı ifade edildi. Şirketin yaptığı araştırma, istihdam piyasasında artan rekabete rağmen Avrupalı profesyonellerin yüzde 67'sinin bu yıl iş değiştirmeyi düşündüğünü de ortaya koydu.


2022 yılında İngiltere ve Fransa'da LinkedIn'de yaklaşık her iki aktif iş arayışı sahibine karşılık sadece bir iş ilanı bulunurken, şu anda yaklaşık her dört iş arayana karşılık sadece bir iş ilanı bulunuyor. Avrupalı profesyonellerin yüzde 37'si hayat pahalılığı krizini aşmak için daha yüksek maaşlar aradıklarını söylerken, yüzde 19'u yeteneklerine daha fazla güvendiklerini ve kariyerlerini ilerletmek için daha iyi bir pozisyon bulmak istediklerini belirtiyor.
 

HANGİ MESLEKLER YÜKSELİŞTE?

En hızlı büyüyen meslekler, incelenen Avrupa ülkeleri arasında farklılık gösteriyor ancak ortak eğilim yapay zeka, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik pozisyonlarının yükselişte olduğu yönünde. En fazla talep gören iş unvanları arasında sürdürülebilirlik uzmanı, yapay zeka mühendisi ve siber güvenlik analisti bulunuyor. 

LinkedIn Avrupa ve Latin Amerika Genel Müdürü Josh Graff, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "2024'e doğru ilerlerken, yapay zeka ve sürdürülebilirliğin işgücü piyasasını temelden yeniden şekillendiren ana etkenlerden ikisi olduğu açık; işletmeler giderek daha fazla yeşil ve yapay zeka becerilerine sahip profesyonelleri işe almak istiyor. Bu alanlardaki işler Avrupa genelinde en hızlı büyüyen pozisyonların bir kısmını oluşturuyor" diye konuştu.

Ülkeler bazında İngiltere'de en çok aranan beş pozisyon sürdürülebilirlik uzmanı, satış geliştirme temsilcisi, (kişileri ve işletmeleri risk düzeylerini belirlemek için değerlendiren) sigorta analisti, gelir müdürü ve önleyici diş hekimi. Rapor ayrıca değişimin hızlı temposu göz önüne alındığında birçok profesyonelin becerilerini açık pozisyonlarla nasıl eşleştireceklerini bulmakta zorlandığını belirtiyor. Bunun da ötesinde, Avrupa genelinde işe alım yöneticilerinin yüzde 55'i, geleneksel niteliklere sahip olmadıkları için şirketlerinin yetenekli adayları kaçırdığına inanıyor.

"Bu işlerin çoğu 20 yıl önce yoktu bile ve iş dünyası bu kadar hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, uyum sağlayabilirlik iş liderlerinin aklının bir köşesinde olmalı" diyen Graff, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrenme ve gelişim girişimleri genellikle sahip olunması gereken güzel bir şey olarak görülse de beceri kazandırma girişimleri artık yetenekleri çekmek ve elde tutmak için çok önemli olacak ve işgücünüzün değişen iş dünyasına uyum sağlamak için gereken becerilere sahip olmasını sağlayacak."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meclis Heyeti Strasbourg’da Kıbrıs raportörü ile görüştüÖnceki Haber

Meclis Heyeti Strasbourg’da Kıbrıs rapor...

Türkiye Cumhuriyeti'nden güvenlik sektörü projelerine 77,7 milyon TL ödenek ayrıldıSonraki Haber

Türkiye Cumhuriyeti'nden güvenlik sektör...

Facebook Yorum

Yorum Yazın