Ersin Tatar: Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması durumunda iki ülke arasında direkt uçuşlar olabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ersin Tatar: Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması durumunda iki ülke arasında direkt uçuşlar olabilir
Abone ol
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’iin kendisini makamında kabul etmesini ‘tanınmaya giden yok’ olarak değerlendirdi; “Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması durumunda iki ülke arasında direkt uçuşlar olabilir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin TatarKıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Cumhurbaşkanı Tatar, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği Azerbaycan ziyaretleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretleriyle Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak kabul edildiğini hatırlatan Tatar, “Her ne kadar yakınlığımız olsa da Türk devletlerinin üstünde büyük bir baskı vardı. Bu baskıyı da Güney Kıbrıs’taki yönetim oluşturdu” dedi.

“GÜNEY KIBRIS KKTC’NİN GÜÇLENMESİNİ İSTEMİYOR”

Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin KKTC’nin güçlenmesini istemediğini söyleyerek, “Güney Kıbrıs ve Yunanistan, diğer ülkelere ‘KKTC ile temaslarınızı artırmayın’ şeklinde telkinde uyarıyordu” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın KKTC ile temaslarda bulunma noktasında Güney Kıbrıs’ın oluşturduğu baskıyı kırdığını aktaran Tatar, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Karabağ’ın da tamamiyle Azerbaycan toprağı olarak tescil edilmesinin ardından bir rahatlama oldu. Azerbaycan, o rahatlamanın ardından bizimle resmi bir temas gerçekleştirebildi. Türkiye’nin de büyük katkısı oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı olarak makamında beni de kabul etti. Bunlar tanınmaya giden yoldur. Ben de kendisini ülkeye davet ettim. Aliyev cesur bir insandır. Kendisini seviyor ve saygı duyuyorum.”

“AZERBAYCAN’IN KKTC’Yİ TANIMASI DURUMUNDA İKİ ÜLKE ARASINDA DİREKT UÇUŞLAR OLABİLİR”

Tatar, KKTC ile Azerbaycan arasında ekonomik, ticari ve kültürel bağların gelişmesi temennisinde bulunarak, “Bağlar geliştik sonra Türkiye’nin de desteğiyle bu süreç bizi tanınmaya doğru götürür. Tanınma olması durumunda direkt iki ülke arasında direkt uçuşlar olabilir” diye konuştu.

Farklı görüşlere rağmen mevcut yapının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tatar, “Yapı güçlendikçe kendi vatandaşımıza daha refah bir hayat sunabiliriz” açıklamasında bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Satrançın şampiyonu Mağusa Satranç DerneğiÖnceki Haber

Satrançın şampiyonu Mağusa Satranç Derne...

Ercan Havalimanı’nda bir ilkSonraki Haber

Ercan Havalimanı’nda bir ilk

Facebook Yorum

Yorum Yazın