Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri
Abone ol
Hıdırellez hazırlıkları başladı. Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması ve baharın müjdecisi "Hıdırellez" yüzyıllardır renkli ritüellere sahne oluyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri

Anadolu'nun yanı sıra Balkan ülkelerinde, Orta Doğu, Irak, Suriye, Kırım, Azerbaycan'da bayram olarak kutlanan Hıdırellez, dünyanın farklı yerlerinde Ağrice, Altı Mayıs, Aya Yorgi, Aziz George, Bahar Bayramı, Ederlez, Eğrice, Eğrilce, Hederlez, Hıdrellez, Hiderlez, Hızır ile İlyas, İderlez, İlk Yaz, Mantifer, Mar Curcos, Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) isimleriyle de biliniyor.

İnanışa göre karada darda kalan kişilere yardım eden, onlara yol gösteren, bolluk ve bereket getiren Hızır Peygamber ve suların koruyucusu İlyas Peygamber, yılda sadece bir kez buluşuyor. Bolluk ve bereketi simgeleyen peygamberlerin ayaklarını bastığı her yerin yeşerdiği, temas ettikleri her şeyin bereketlendiği, şifa dağıttıkları kabul ediliyor.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri - 2

HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

 

Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdırellez 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak, 6 Mayıs Pazar günü ikindi ezanında bitecek.

İnanışta baharın habercisi, bitkilere can veren, zorda, darda kalanlara yardım eden Hızır Peygamber, ak sakallı bir ihtiyar olarak tasvir ediliyor. İlyas Peygamber ise uzun boylu, nur yüzlü olarak betimleniyor ve elinde uzun bir değnekle dolaştığına inanılıyor.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri - 3

UNESCO LİSTESİNDE

"UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri"nde yer alan Hıdırellez, etkileyici hikayesi ve farklı gelenekleriyle ön plana çıkıyor.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri - 4

HIDIRELLEZ RİTÜELLERİ NELER?

Hıdrellez gününde kutlamalar özel seçilmiş mekanlarda yapılır. Bu mekanlar genellikle yeşillik, ağaçlık, ormanlık ve su kenarlarıdır. Kutlamalar sırasında kurban kesilir. Sofralar kurulur, yumurta pişirilir. Güreş düzenlenir, mendil kapma, ip atlama, salıncak gibi çeşitli oyunlar oynanır. Kır gezisi yapılır, at yarışları yapılır. Maniler söylenir, salıncakta sallanılır.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri - 5

Çeşitli yarışlar düzenlenir. Elma, yoğurt yeme, kaşıkla yumurta taşıma yarışları yapılır. Kesilen kurbanlar fakirlere dağıtılır. Dargınlar barıştırılır ayrıca Hıdrellez kutlamaları sırasında Türk mutfak kültürünün zenginlikleri de sergilenmektedir. Sofralarda Hıdırellez çorbası, keşkek, sütlaç, un helvası, kete, çörek, baklava, börek, kuzu çevirme, yumurta, peynir, gözleme, dolma, lokum, pide, mantı, güveç, tavuk dolması, hamsi buğulama, mıhlama, bandırma, kaymakçina, sütpite, gölle gibi yemekler yapılır. Sofraların bu denli zengin olması insanların bolluk ve bereket dileğiyle ilgilidir.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez Bayramı'nda neler yapılır? İşte Hıdırellez ritüelleri - 6

GÜL AĞACI RİTÜELİ NASIL YERİNE GETİRİLİR?

Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşçi bayramında fabrika işçisinin acı ölümü: 10 metre yükseklikten düştüÖnceki Haber

İşçi bayramında fabrika işçisinin acı öl...

24. Büyükkonuk Eko-Gün pazar günü yapılıyorSonraki Haber

24. Büyükkonuk Eko-Gün pazar günü yapılı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın