HÜKÜMETİ İSTİFAYA ZORLAMAK İSTİYOR MUSUNUZ? İSTEMİYOR MUSUNUZ? ÖNCE BUNA KARAR VERİN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HÜKÜMETİ İSTİFAYA ZORLAMAK İSTİYOR MUSUNUZ? İSTEMİYOR MUSUNUZ? ÖNCE BUNA KARAR VERİN
Abone ol

“CTP’YE SAMİMİYETLE BİR YOL HARİTASI ÖNERDİK. YANIT BEKLİYORUZ” 

“HÜKÜMETİ İSTİFAYA ZORLAMAK İSTİYOR MUSUNUZ? İSTEMİYOR MUSUNUZ? ÖNCE BUNA KARAR VERİN” 

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, BRT’de 14. Saat programına katılarak siyasi gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. 

“CTP VE HP GENEL SEKRETERLERİ İSTİŞAREDE BULUNDU” 

Kudret Özersay bir soru üzerine CTP’nin Halkın Partisi ile istişarede bulunduğunu açıkladı. 

“HEM MECLİS’TE KALIP HEM DE ZAMAN ZAMAN DIŞARDA EYLEM YAPACAĞIM DEDİĞİNİZDE İNSANLARI MOBİLİZE EDİP SOKAĞA DÖKMEK MÜMKÜN DEĞİL” 

Kudret Özersay, “CTP Genel Sekreteri ile Halkın Partisi’nin Genel Sekreterinin bir görüşmesi oldu. Daha sonra Halkın Partisi yetkili kurulları bunu değerlendirdi. Bunu ilk kez burada söylüyorum. Bizim CTP’ye bir önerimiz oldu. Ctp’ye bir yol haritası önerdik. Eğer bu tür eylemler birlikte yapılacaksa bize göre bu tür eylemlerle sonuç alabilmek için belli bazı şeyleri somutlaştırmak lazım. Neyleri mesela; sadece birer cümle ile ana hatları söyleyim. Çünkü onlardan yanıt bekliyoruz. Gelecek olan yanıta göre belki daha ileri görüşme yapılacak. Zaten biz bir zaman ortaya konulması gerektiğini söyleyen bir yol haritası önerdik… Birinci nokta şudur; Hakikaten biz hem Meclis’te kalacağız meşru değil dediğimiz hükümetle beraber yasama faaliyeti yapacağız hem de bazı saatler çıkacağız Meclis’ten eyleme katılacağız hatta o eylemle birlikte gelecek Meclis’e yürüyeceğiz ondan sonra hadi biz giriyoruz Meclis’e deyip Meclis’e gireceğiz diye birşeyi halkın inancını kıran bir yaklaşım olarak görüyoruz. Biz Halkın Partisi olarak…O yüzden bu duruma baktığımızda bize göre bir kırılma noktasına ihtiyaç var. Ve durduğunuz yerin belli olması lazım. Ya içindesindir çemberin yada dışında yer alacaksın. Şimdi hem Meclis’te kalacağım hem de zaman zaman dışarda eylem yapıp sokağa ineceğim dediğinizde bize göre vatandaşı böyle birşeye innadırmak mümkün değildir. Ve insanları mobilize edip sokağa dökmek de mümkün değil” dedi. 

“MECLİS BOYKOTU GİBİ BİR KIRILMAYA İHTİYAÇ VAR” 

Hp Genel Başkanı Özersay, “Eğer gerçekten vatandaşların da sahip çıkmasını ve sonuç almayı istiyorsanız bir noktada yani bugüne kadar Meclis’ten çekilme yönünde irade ortaya koymadınız. Olabilir bu bir tercihtir. Bunun da yöntemleri vardır. Bu sine-i millet olur boykot olur.Milletvekilliğinden istifa düşünülmüyorsa Meclis’ten çekilme daha önce UBP ve DP’nin yaptığı gibi Meclis boykotu şeklinde birşey. Ama buna benzer bir kırılmaya ihtiyaç var. Bir adıma ihtiyaç var. Şuanda bu olmadığı için sönük kalma ihtimali çok yüksek bir durum var. Bize göre son derece önemli ve kritiktir. Bir takvim ortaya koymak lazım. Bu bizim düşüncemizdir. İkincisi de hani bir açıklama sırasında CTP bu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin eylemi değil hepimizin eylemidir gibi birşey demişlerdi. Şimdi herkesin eylemi olabilmesi için nasıl bir eylem olacağını, ner zaman bu eylemin yapılacağını ve benzeri şeyleri beraber kararlaştırmak gerekir….Dolayısıyla bunları birlikte şekillendirmek meselesi de bir yol haritasının parçası olmalıdır. Biz samimiyetle bir öneri ortaya koyduk” diye konuştu…. 

“ALLAH AŞKINA! KOMİTEDE NE MÜCADELESİ VERİYORLAR” 

Kudret Özersay, “Hem Meclis’te milletvekilliğini devam ettireyim hem de sokakta olayım meselesi kendi içinde artık inandırıcılığı olmayan bir hal aldı….Allah aşkına komitede ne mücadelesi veriyorlar. Değişiyor mu? Yani hepimiz görmüyor muyuz bunu. Sizi yok sayarak hükümet kararlarını almaya devam ediyor….Meclis’te gayrı meşru bir hükümetle yasama faaliyetini el ele, kol kola yapmanın ülke menfaatine bir sonuç doğurmayacağı gün gibi ortada” diye konuştu. 

“GAYRİ MEŞRU HÜKÜMETİN ÜLKEYE KALKINMA PLANI YAPMASINI BEKLEMEK SAFLIKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL” 

“Yakıt alımı ile ilgili geçen sene bu memlekette neler yaşadık. Hiçbir planlama yapmadan insanları mecbur ettiniz ve ihalesiz olarak alım yapma yoluna gittiniz. Orada da birileri belki rüşvet yedi. Bu kadar açık söylüyorum artık. Herkeste bunu biliyor zaten. Bunları planlayamayan gayri meşru hükümetin ülkeye Kalkınma planı yapmasını beklemek saflıktan başka birşey değil. O yüzden hükümetten ne beklentiniz var? Yasama faaliyetini birlikte yapmaya çalıştınız 1.5 senedir sonuç alınamıyorsa o zaman bir yol haritasını belirlemek gerek. Bunu siyaseten değil sonuç almak için yapmak gerek.” 

“CTP’NİN CUMA YAPACAĞI EYLEME DESTEK BEKLENTİSİ VARSA ÖNCESİNDE DURDUĞU YERİ BELLİ ETMELİ” 

Özersay, “CTP’nin bu Cuma yapacağı eylemle ilgili bir destek beklentileri varsa öncesinde bunu netleştirmek gerekir. Hem Meclis’in içinde kalacağım milletvekilliğim devam edecek işte 100 küsur milyon ben maaşımı da alacağım, konforumdan da vazgeçmeyeceğim ama sokakta da eylem yapacağım hadi sizde gelin dediğinizde durduğunuz yer belli olmaz….Bu hükümeti istifaya zorlamak istiyor musunuz? İstemiyor musunuz önce karar vereceksiniz…. Bundan sonra olağan muhalefet yöntemleriyle değil olağandışı yöntemlerle ve konfordan vazgeçerek bazı riskler alarak kırılma noktası yaratmak lazım ki halkta mobilize olabilsin. Eğer bu yaratılmazsa çok fazla toplumsal destek olacağı görüşnde değilim, yazık olacak.İyice umutlar yitirilmiş olacak.Böyle bir de ortada risk var ”dedi.. 

“HÜKÜMETLE MUHALEFETİN MECLİS GÖRÜNTÜSÜ; SALLA TRENİ DE GİDER ZANNETSİNLER” 

Özersay konuşmasında şu ifadelere de yerdi. 
“Görüntü nedir bilir misiniz? İçinde olduğunuzda belki çok fazla fark edilmez. Ama mesela biraz dışarı çekilip baktığınızda; sallayın treni gider zannetsinler gibi şuanda bir durum var.Muhalefetin Meclis’teki varlığı bu geçen 1.5 yıl içerisinde zaman zaman bilerek yada bilmeyerek o treni hükümetle muhalefet birlikte salladılar. Gidermiş gibi. Yani salla treni de gider zannetsinler….Meşru bir hükümet değil diyeceksiniz sonra onun Başbakanı ile beraber birşey yapıyorsanız tamamdır yani o hükümet”…. 

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI ERKEN AÇIKLAYANLAR VAR. BUNUN MEMLEKET AÇISINDAN DA ÇOK İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM” 

Kudret Özersay, 2025 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimine şimdiden aday veya aday olma niyetinin açıklanmasının ülkede popülist ve israf niteliğindeki adımları da beraberinde getireceği endişesi taşıdığını söyledi. 
Özersay, “Cumhurbaşkanlığı adaylıklarını açıklayanlar var. Niyetlerini açıklayanlar var. Erken tabi. Bunun memleket açısından da çok iyi olacağını düşünmüyorum.Çünkü bir kez o havaya girerseniz pek çok davranışı etkilemeye başlar….Popülist adımları, israf niteliğindeki adımları da beraberinde getirebileceği için biraz kaygı duyarım.Fazla erken özellikle görevde için. Görev almayanlar açısından başka adaylığını açıklayanlar da var. İşte niyetliyim dedi. Bir kampanya falan başlatıyor” dedi. 

“BENİM ŞUANDA ADAYLIK DÜŞÜNCEM OLAMAZ” 
Cumhurbaşkanlığına aday olma niyeti olup olmadığına ilişkin soruya ise Özersay, “Benim öyle bir düşüncem şuanda da olamaz. Bunu o gün geldiğinde değerlendirmek lazım. Hakikaten ülkenin şartlarına da, ihtiyacına da pekçok şeye bakarak o gün karar vermek lazım. Dolayısıyla benim böyle bir kararım yoktur. Böyle bir kampanya falan gibi bir düşüncemiz de yoktur. Halkın Partisi ile istişare halinde bunu değerlendirmek gerekir. Böyle birşeyi değerlendirmek ve kampanya başlatmak için erken olduğunu söylüyorum”… 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BM: İsrail'in düzenlediği saldırılarda ölen Filistinlilerin yüzde 40'ı çocukÖnceki Haber

BM: İsrail'in düzenlediği saldırılarda ö...

Tatar Bilkent’te konuştu: “KKTC’nin dağılacağı bir süreci asla kabul etmeyiz”Sonraki Haber

Tatar Bilkent’te konuştu: “KKTC’nin dağı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın