Japon Deprem Uzmanı Moriwaki'den Çanakkale ve İstanbul için kritik deprem uyarısı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Japon Deprem Uzmanı Moriwaki'den Çanakkale ve İstanbul için kritik deprem uyarısı!
Abone ol
Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul için uyarılarını yineledi. İstanbul'un depreme hazırlanması gerektiğini söyleyen Moriwaki, Çanakkale'yi de 'tehlikeli' diyerek uyardı.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Yenilikçi Yapı Zirvesi’nde konuştu. Depreme dayanıklı binaların önemine dikkat çeken uzman isim İstanbul için uyarılarda bulundu. 

İstanbul'u büyük çapta etkileyen depremlerin arasında 257 yıl olduğuna dikkat çeken Moriwaki, fay hattının enerji biriktirdiğini söyledği. 

Depremin gelmeyeceğini söyleyen 2 hoca var ama bizim kendimizin de binalarımızın da bir an önce depreme hazırlanması gerekiyor" dedi.

ÇANAKKALE'YE DEPREM UYARISI 

Türkiye’nin birçok yerinde yaşanan depremlerle ilgili neler yapılması gerektiği hakkında da bilgi veren Moriwaki, "Çanakkale’de 2024 yılında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu bölgede günde 20-30 kere küçük depremler oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafının da tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor" şeklinde konuştu.

"FAY HATTI GÖRMENİN BİR ÖNEMİ YOK"

Bursa'da ortaya çıkan yeni fay hattıyla ilgili de konuşan Moriwaki, "Bu fay hattını görmenin önemi yok. Kimse endişelenmesin. Japonya’da yüzde 60’dan fazla yeni fay hattından deprem meydana geliyor. Türkiye’de fay hattı varsa deprem geliyor diye biliniyor. Aslında görülmeyen yerde de fay hatları var. Kaynamış yumurtayı düşünün, ilk vurduğunuzda birkaç çatlak oluşuyor. Daha sonra vurduğunuzda ise sağlam olan yerler de çatlamaya başlıyor. Birçok çatlak meydana geliyor" dedi.

Japon uzman "deprem geliyor" diyerek uyardı! Riskin en yüksek olduğu 7 bölgeyi açıkladı | Türkiye Gazetesi

"BÜYÜK DEPREME HAZIR OLMAMIZ GEREKİYOR"

Dünya ortalamasına göre, 5,5 büyüklüğündeki depremler metrekare üzerinden hesaplandığında, Japonya'nın 6’ncı, Türkiye'nin ise 17’nci sırada yer aldığını ifade eden Moriwaki, "Deprem, Türkiye’de var ama çok değil. Türkiye’de en büyük deprem 7,9 büyüklüğünde meydana gelmiş ama o fay hattı Endonezya’dan başlayıp İspanya’ya kadar uzanıyor. Ancak yine de büyük depreme hazır olmamız gerekiyor. Türkiye’de mimarı ve mühendisi statik hesabı bilmiyor veya zayıf olarak görüyorum. Depreme can kaybından bakınca, Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Japonya ise deprem ihtimallerinin yüksek olmasına rağmen 7’nci sırada yer alıyor. Tabi bir de bu hayatını kaybedenlerin depremden değil, tsunami, yangın veya diğer olaylar sebebiyle öldüğü tespit edildi. 2011 yılında yaşanan depremde, 20 bine yakın insan hayatını kaybetti. Bunların sadece bin tanesi deprem sebebiyle vefat etti. 19 bin kişi ise tsunami sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye’de ise çok deprem olmamasına rağmen dünya sıralamasında 3’üncü sırada yer alıyor. Bunun çözümü ise bizden geçiyor" diye konuştu.

"SENEDE 1 KERE YAPILAN TATBİKATLAR YETERSİZ"

Türkiye’deki 21 milyon yapı stokunun yüzde 50’sinin izinsiz olarak kaçak yapıdan oluştuğuna dikkat çeken Moriwaki, "İzinsiz ve kaçak yapının oluşmaması için bizim çalışmamız gerekiyor. İmar barışı aflarının bir daha olmaması gerekiyor. Senede 1 kere yapılan tatbikatlar yetersiz. Sadece belli gruplara bunların yapılmamışı gerekiyor. Bunu anaokulundan itibaren insanlara anlatılması ve uygulamasının yapılması gerekiyor. Çocuklar duymasın veya görmesin gibi onlardan saklamamak gerekiyor. Bilmediği için panik oluyorlar" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yıldırım yangına neden oldu… 51 dönümlük arazideki biçilmemiş ekin yandıÖnceki Haber

Yıldırım yangına neden oldu… 51 dönümlük...

Şarkıcı Murat Başaran lüks evini ilk kez paylaştıSonraki Haber

Şarkıcı Murat Başaran lüks evini ilk kez...

Facebook Yorum

Yorum Yazın