Kars'taki Ani Ören Yeri beyaza büründü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kars'taki Ani Ören Yeri beyaza büründü
Abone ol
UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Kars'taki Ani Ören Yeri, yerli ve yabancı turistlerin her mevsim ilgisini çekiyor. Ani Ören Yeri, ziyaretçilerini kış mevsiminde karla kaplı güzelliğiyle ağırlıyor.

Türkiye-Ermenistan sınırında yıllar boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Ani Ören Yeri, Arpaçay ilçesinin iki derin dar boğazının ortasında yer alıyor.

Yaklaşık 100 hektarlık alana kurulan, tarih boyunca Türklerin yanı sıra onlarca medeniyetin yaşam bulduğu Ani'de, 970-1320 tarihleri arasında Ermenice, Yunanca, Türkçe, Arapça, Gürcüce, Farsça olmak üzere en az altı dil konuşulurken, Hristiyan ve Müslümanlar yan yana yaşadı.

Kars'taki Ani Ören Yeri beyaza büründü - 1

İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran ve UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen antik şehir, yerli ve yabancı turistlerin her mevsim ilgisini çekiyor.

"Dünya kenti", "medeniyetler beşiği", "binbir kilise" ve "40 kapılı şehir" olarak bilinen Ani'ye gelen turistler, "Ebul Menucehr Camisi", "Amenaprgiç Kilisesi", "Ani", "Ani Katedrali", "Dikran Honentz Kilisesi", "Abugamir Pahlavuni Kilisesi" gibi eserleri ziyaret etme fırsatı buluyor.

Kars'taki Ani Ören Yeri beyaza büründü - 2

 

TRENLE GELEN TURİSTLERİN İLK DURAĞI

Ankara'dan yola çıkan Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi ile kente gelen turistlerin ilk uğrak noktası olan Ani, şu sıralar misafirlerini beyaz örtüyle kaplı güzelliğiyle ağırlıyor.

Tarihi yapıların karla kaplandığı ören yeri, kış mevsiminde de yoğun ziyaret ediliyor.

Kars'taki Ani Ören Yeri beyaza büründü - 3

 

"KENDİNE HAS BİR BÜYÜSÜ VAR"

Aydın'dan gelen Neşe Yazıcı, kar yağışıyla beyaza bürünen Ani'ye hayran kaldığını söyledi. Bölgeyi çok beğendiğini ifade eden Yazıcı, "Ani, eşsiz bir yer, çok farklı bir havası, kendine has bir büyüsü var. Bunu hissetmek için geldim. Burada yürüyüp zamanın nasıl geçtiğini hissetmek istedim. Ani'nin kültürel bir mozaik, ülkemizin ne kadar zengin olduğunu gördüm. İç içe geçmiş kültür ve inançları bir arada görmek beni çok mutlu etti. Çok özel bir coğrafyada yaşadığımızı düşünüyorum. Bunu hissetmiş olmak da çok güzel" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Murat Şenkul: Yoğun yağışlar toprak kaymalarını da beraberinde getirdiÖnceki Haber

Murat Şenkul: Yoğun yağışlar toprak kaym...

Elon Musk bunu da yaptı!Sonraki Haber

Elon Musk bunu da yaptı!

Facebook Yorum

Yorum Yazın