Lefkoşa sokaklarında öğrenciler saç saça baş başa birbirine girdi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lefkoşa sokaklarında öğrenciler saç saça baş başa birbirine girdi!
Abone ol
Haydarpaşa Ticaret Lisesi öğrencilerinden oluşan iki grup arasında bilinmeyen nedenle kavga çıktı. Kavga anı, başka öğrencileri tarafından kayda alındı.

Birbiri ile eşit yaşta veya statüde olanların birbirlerine uyguladığı şiddet olarak tanımlanan akran zorbalığı son zamanlarda artış göstermeye başladı.

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında yayılan “kanlı para oyunu” sonrası ortaya çıkan Bayraktar Ortaokulu’nda öğrenciler arasındaki “zincir videosu” olayına bir yenisi daha eklendi. Son olarak, Haydarpaşa Ticaret Lisesi (HTL) öğrencileri öğle saatlerinde dışardan yemek almaya çıktıkları sırada, bir grup öğrenciyle henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı tartışma yaşadı.

Gerginliğin artmasıyla öğrenciler saç saça baş başa birbirine girdi. Kavga anları başka bir öğrenci tarafından kayda alınırken, görüntüler tepkileri de beraberinde getirdi.

ÖĞRENCİLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından okul idaresi öğrenciler hakkında soruşturma başlattı.

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR, NASIL OLUR?

Akran zorbalığı, uzmanlara göre çocuklar arasındaki psikolojik, fiziksel, sosyal ve sözel saldırılar olarak kabul ediliyor.

Zorba davranış gösteren ve zorbalığa uğrayan çocuk arasında güç eşitsizliği vardır. Genellikle zorba davranışlar uygulayan çocuk; yaşça daha büyük, fiziksel açıdan daha güçlü ya da sosyal olarak daha kalabalık bir gruptan olabilir.

Akran zorbalığı, genel kanının aksine yalnızca fiziksel zorbalık şeklinde görülmez. Fiziksel zorbalık akran zorbalığı türlerinden sadece birisidir. Sözel ve sosyal zorbalık da sık karşılaşılan zorbalık türlerindendir.

AKRAN ZORBALIĞI TÜRLERİ

Akran zorbalığını kendi içerisinde üçe ayırmak mümkündür.

Sözel zorba davranışlar; kişiye lakap takılması, alay edilmesi, küfür edilmesi ve gurur kırıcı sözel ifadeler olarak açıklanabilir.

Duygusal zorba davranışlar; arkadaş grubu içinde dışlamak, görmezden gelmek, yardım etmemek, ortak grup aktivitelerinde görev veya sorumluluk vermek şeklinde tanımlanabilir.

Fiziksel zorba davranışlar ise; fiziksel güç kullanarak yapılan davranışlardır.

Bu davranışlar; yanından geçerken omuz atmak, iteklemek, tekme veya yumruk atmak gibi fiziksel eylemleri içeren davranışlardır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehir Planlama Dairesi personeli Netcad eğitimlerini tamamladıÖnceki Haber

Şehir Planlama Dairesi personeli Netcad...

“SÖZKONUSU İDDİALAR HAKKINDA POLİS SORUŞTURMASI VE İDARİ İNCELEME BAŞLATILMIŞTIR”Sonraki Haber

“SÖZKONUSU İDDİALAR HAKKINDA POLİS SORUŞ...

Facebook Yorum

Yorum Yazın