Putin’den Güney Kore’ye Ukrayna uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Putin’den Güney Kore’ye Ukrayna uyarısı
Abone ol
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Kore'yi Ukrayna'ya verdiği silah desteği nedeniyle uyararak, Seul'un Kiev'e silah sağlamasının hata olacağını söyledi. Putin, Rusya’nın Güney Kore yönetimini pek memnun etmeyecek kararlar alarak karşılık verebileceği uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 günlük Asya turunun son gününde Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlediği basın toplantısında Güney Kore’yi sert bir dille uyardı.

Batılı ülkelerin Ukrayna'yı silahlandırmasına karşı adımlar atacaklarını belirten Putin, Kuzey Kore'ye de silah tedarikinde bulunabileceklerini belirterek, “Bu silahları tedarik edenler bizimle bir savaşın içinde olmadığını söylüyor. Ben de Kuzey Kore ile yaptığımız anlaşmaları akılda tutarak diğer ülkelere silah tedarik etme hakkımızı saklı tuttuğumuzu söylüyorum. Bundan sonra nereye varacaklarını göz ardı etmiyoruz”dedi.

Putin’den Güney Kore’ye Ukrayna uyarısı: Hata olur, karşılık veririz! - 1. Resim

“SEUL’ÜN KORKACAK BİR ŞEYİ YOK”

Kuzey Kore ile imzaladıkları stratejik işbirliği anlaşması nedeniyle Güney Kore'nin kaygılanmaması gerektiğini vurgulayan Putin, “Kuzey Kore ile yapılan anlaşma, askeri saldırı durumunda karşılıklı yardımlaşmayı öngörüyor. Pyongyang'a saldırmayı planlamıyorsa Seul'ün bu konuda korkacak bir şeyi yok” ifadelerini kullandı.

Güney Kore'yi Ukrayna'ya verdiği silah desteği nedeniyle de uyaran Putin, “Seul'ün Kiev'e silah sağlaması bir hata olur. Rusya, Güney Kore yönetimini pek memnun etmeyecek kararlar alarak karşılık verebilir” dedi.

“İSTANBUL VE MİNSK TEMELİNDE SÜRDÜRMEYE HAZIR”

Ukrayna'daki savaş ile ilgili de konuşan Putin, Kiev tarafıyla müzakerelere hazır olduklarını vurgulayarak, “Rusya hiçbir zaman müzakereleri reddetmedi. 2022'de İstanbul'da varılan anlaşmalar Ukrayna tarafından da kabul edilebilir anlaşmalardı. Bu nedenle Ukrayna tarafıyla diyaloğu İstanbul ve Minsk temelinde sürdürmeye hazırız” dedi.

“RUSYA NE DEDİYSE YAPTI”

Gazetecilerin müzakerelere ne zaman başlanabileceği sorusuna da cevap veren Putin, “Yarın bile başlayabilir. Rusya'nın önerileri zaten masada” dedi. Ukrayna'nın Harkov kentine ilerleyişini sürdüren Rus ordusunun kenti alma planı bulunmadığını aktaran Putin, “Harkov'a yaklaşma gibi bir hedef yok. 6 ay önce yerleşim yerlerini korumak için güvenli bölge oluşturmaya başladık. Saldırılar durmuyor ve Rusya bugüne kadar ne dediyse yaptı” dedi.

Müzakereler için Ukrayna ve batılıların Rus ordusunun geri çekilmesi şartını geri çeviren Putin, “Eğer Kiev, Moskova ile müzakereleri Rus birliklerinin geri çekilmesiyle ilişkilendiriyorsa, böyle bir şey asla olmayacak” dedi.

“RUS NÜKLEER KUVVETLERİ HER ZAMAN SAVAŞ ALARMINDA”

Nükleer silahlar üzerinden batılı ülkelere gözdağı vermeyi sürdüren Putin, “Rus Nükleer Kuvvetleri her zaman savaşa hazır durumdadır. Bu nedenle batılı ülkelerin şu an yaptıkları bizi rahatsız etmiyor. Ancak elbette yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"MUHTEMEL DEĞİŞİKLİKLERİ DÜŞÜNÜYOR"

Batılıların kendilerini stratejik yenilgiye uğratma çabasını sürdürdüğünün altını çizen Putin, “Rusya için stratejik yenilgi, devletin sonu anlamına gelecektir. Bu da korkmaya gerek olmadığı anlamına gelir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Filenin Sultanları Türkiye - Polonya maçı 21 Haziran saat 16.30'da başlayacakÖnceki Haber

Filenin Sultanları Türkiye - Polonya maç...

Arda Güler dünya basınının manşetinde: Türklerin altın çocuğuSonraki Haber

Arda Güler dünya basınının manşetinde: T...

Facebook Yorum

Yorum Yazın