“SÖZKONUSU İDDİALAR HAKKINDA POLİS SORUŞTURMASI VE İDARİ İNCELEME BAŞLATILMIŞTIR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“SÖZKONUSU İDDİALAR HAKKINDA POLİS SORUŞTURMASI VE İDARİ İNCELEME BAŞLATILMIŞTIR”
Abone ol
KKTC İçişleri Bakanlığı, kısa süre önce bir programda sorgulanan Yurtdışında doğan KKTC vatandaşlıkları ile ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı:

“Kısa süre önce sosyal medya üzerinden yayınlanan bir programda ortaya çıkan ve kamuoyunda tartışılan konular hakkında, İçişleri Bakanlığı tarafından gerekli idari soruşturma aynı gün başlatılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda adı geçen kişilerden T.Ü’nün  7/03/2024 tarihinde çocuklarının doğum kaydı işlemleri için Mersin Başkonsolosluğumuza yapmış olduğu başvuru esnasında, şahsın yurttaşlık belgesinin görülmemesi üzerine Başkonsolosluğumuzun Bakanlığımıza yazdığı yazıda görülmeyen evrakın eski kayıtlardan kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Programda adı geçen KKTC vatandaşı’nın aile dosyasında Yurttaşlık belgesinin orjinali mevcut olup, Bakanlığımızın Muhaceret sisteminde  görülmektedir. 
Nüfus Kayıt Dairesi ve Muhaceret Dairesi  konsolosluk işleri birimimiz bu gibi eski kayıtlarda gerekli kontrolleri orjinal dosya üzerinden yapmaktadır. Aile dosyası incelenen söz konusu kişilerden T.Ü’nün 1978 tarihinde vatandaşlığa kabul edildiği ve yurttaşlık belgesi verildiği görülmüştür. Bu nedenle KKTC kimliğine sahip olan KKTC yurttaşı T.Ü.’nün, çocuklarının doğumdan kazanılan yurttaşlık hakkına istinaden çocukları için yurttaşlık başvurusu yapması ile gerekli yasal prosedür izlenerek işlemler sürdürülmüştür. 
Yine aynı  program içerisinde sorgulanan konulardan biri olan, T.Ü’nün vefat eden babası K.Ü’nün 21.11.1978 tarihinde Yurttaşlığa kabul edildiği, Yurttaşlık belgesi üzerinde ise kişinin ölümünden sonra düzenleme yapıldığı iddia edilmektedir. Bu konuda yapılan incelemeler neticesinde 2021 yılında vefat eden K.Ü’nün henüz hayattayken doğum tarihinin sadece yıl olarak yazılmış olması ve bu eksik bilginin T.C.’deki vukaatlı nüfus kayıtlarına uygun şekilde açık tarih olarak yazılması talebinin bulunduğu dilekçe görülmüştür.Bu nedenle sistemde sadece T.C’deki doğum tarihinin Ay, Gün ve Yıl olarak düzenlenmesi olmuştur ki, bu da standart olarak sistem yenilenirken yapılan yasal ve gerekli bir uygulamadır. Bunun dışında söz konusu kişinin eski dosyalarında bugüne kadar yapılan incelemelerde yasal olmayan bir düzenlemeye rastlanmamıştır. 
İçişleri Bakanlığı olarak programda iddia edilen konulara yönelik, KKTC vatandaşı olan kişilerin yasal hakları ve özel bilgilerine saygı gözetilmek suretiyle, Polis Genel Müdürlüğümüzden soruşturma yapılması talep edilmiş, ayrıca sözkonusu iddialar hakkında detaylı idari inceleme de başlatılmıştır. 
 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lefkoşa sokaklarında öğrenciler saç saça baş başa birbirine girdi!Önceki Haber

Lefkoşa sokaklarında öğrenciler saç saça...

Çavuşoğlu, YÖK Heyeti ile değerlendirme toplantısı yaptıSonraki Haber

Çavuşoğlu, YÖK Heyeti ile değerlendirme...

Facebook Yorum

Yorum Yazın