“Renk mi? Hiç sevmem”

 

   Sanat yönetmeni ve eski İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü Suat Arıkan’ın “Renk mi? Hiç sevmem” adlı resim sergisi, Lefkoşa’da Rüstem Art Galeri’de sanatseverlerle buluştu.

   Resimleri daha çok İstanbul ve Kopenhag’da tanınan, Roma, Köln, Ankara’da kişisel sergiler açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı Suat Arıkan, KKTC’deki ilk sergisini 20 Nisan Cumartesi günü başkentte açtı.

   Sergiye, Türk Hava Yolları Kıbrıs Müdürü Pınar Ayvaz Arıkan, UBP Lefkoşa Milletvekili ve UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Ahmet Savaşan, sanatçının yakın dostları ve sanatseverler katıldı.

KIBRIS VAKIFLAR BANKASI 41’İNCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR KIBRIS VAKIFLAR BANKASI 41’İNCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

   Arıkan, 1974 yılından itibaren resim yaptığını ve Ankara’dan sonra İstanbul’da resim hayatının profesyonelleştirdiğini belirtti. Bir opera sanatçısı olarak 41 yıldır başta Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) ve Türkiye’nin her yerinde sayısız temsilde sahne aldığını dile getiren Arıkan, “KKTC’deki ilk sergimi açmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gerek malzeme, form, stil, gerekse düşünsel, anlatımsal farklılıklar gösterse de, beni yakından tanıyanlar, eserlerimi görünce benim elimden çıktığını anlarlar. Resimlerimi tek bir akımla açıklamak mümkün değildir. Uzun bir müzik kariyerimin getirdiği birikimle, müzik-resim ilişkisini sorgulamış ve müzikte resmin, resimde müziğin izlerinin peşine düştüm. Bu arayış bana çok yönlü ve renkli bir zenginlik sağlamıştır. Resimler bazen figüratif, bazan soyuttur, ama ‘renk’ hemen hemen her zaman ‘baş roldedir’. 2022’den beridir KKTC’de yaşıyorum. İstanbul’dan sonra ikinci atölyem Girne’dedir. Bundan böyle adanın doğası ve insanını kendi gözümle anlatmayı kendime heyecanlı bir görev sayıyorum” dedi.

   Arıkan’ın resim sergisi 1 Mayıs’a kadar ziyarete açık olacak.