Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SURİÇİ'NDEKİ METRUK BİNAYI RESTORE EDECEK

Surlariçi’nde harabe haldeki binayı restore edip eğitime kazandırmak amacıyla Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden kiralayan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Enver Arpa Kıbrıs Türk Haber’e konuşarak basında çıkan iddialara yanıt verdi.

“BÖYLE BİR PEŞKEŞ DURUMU ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Prof. Dr. Enver Arpa, “Bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi bir peşkeş durumu asla söz konusu değildir. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bir kamu kurumu ve ikili uluslararası antlaşma ile KKTC’de yükseköğretim alanında hizmet vermeye çalışan bir üniversitedir” dedi.

“AMACIMIZ KKTC’NİN AKADEMİK GELİŞİMİ”

Arpa, amaçlarının; KKTC’nin farklı yönleriyle akademik olarak objektif bir bakış açısına sahip olduğu çalışmalarda bulunmak olduğunu vurguladı. Bu akademik gelişim için Kıbrıs sosyal ve kültürel araştırmalar merkezi olarak istihdam etmeyi düşündükleri bir binaya ihtiyaçlarının var olduğunu söyleyen Arpa, “Kıbrıs Vakıflar Müdürüyle yapılan görüşmede bize, Surlariçi'nde harabe halde olan ve şu anda daha çok tinercilerin ve uyuşturucu kullanan insanların kullandığı binayı önerdiler” ifadelerini kullandı.

“HİBE DEĞİL KİRALANDI!”

Harabe halde olan binanın restore edilerek tekrardan kullanıma geçirilebilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğüne danışılıp 30 yıllığına, 10 yıllık periyotlar halinde kiralandığını ifade etti. Arpa, “Basında bahsedilenin aksine hibe değil, sadece kiralandı” dedi.

“KENDİ KAYNAKLARIMIZLA RESTORE EDİLECEK”

Binanın kendi kaynakları aracılığıyla restore edileceğini dile getiren Arpa, “Bu bina Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin kendi kaynakları tarafından restore edilecektir” vurgusunu yaptı.

“RESTORE MASRAFI 20 MİLYON TL’YE KADAR ÇIKABİLİR”

Arpa, Yaptıkları ön incelemeler sonucunda restorasyon masrafının 20 milyon TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

“KİRA BEDELİNİN DÜŞÜK OLMASI BİZİM RESTORASYON MASRAFIMIZDAN KAYNAKLIDIR”

Kira bedellerinin düşük olmasının nedenini tamamen yapacakları restorasyonla alakalı olduğunu vurgulayan Arpa, “Binaların hepsi tarafımızca restore edilecektir. Bu binalar adeta yeni baştan ihya edilecektir” ifadelerini kullandı. 

“YAPACAĞIMIZ RESTORASYONU 30 YILA BÖLECEK OLURSAK YÜKSEK MEBLAĞLARDA KİRA FİYATI ÇIKACAKTIR”

Son olarak basında çıkan haberler için, yanlış bilgi olduğunu söyleyen Arpa, “Bu haberi yapan dostlarımızda yeterli bilgi olmadığını düşünüyorum; tekrar söylüyorum bir hibe değil, kiralama faaliyetidir. Kira bedelinin düşük olması da bizim oraya yapacağımız yatırımlarla alakalıdır. Yapacağımız restorasyonu 30 yıla bölecek olursak yüksek meblağlarda kira fiyatı çıkacaktır” dedi.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar