Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

KUŞ ALBAY TİYATRO OYUNU 11 NİSAN'DA GAZİMAĞUSA'DA

Oyun savaş sırasında, Balkan dağlarında belirsiz bir yerde... Ne ilaç ne yatak çarşafı, ne doğru dürüst yiyecek, giyecek" hiçbir şeyin olmadığı,manastırdan bozma bir psikiyatri kliniğinde geçer. Kaderlerine terkedilmiş ve donmamak için aynı odada birlikte kalmak zorunda olan iginç ama zarasız altı deli ve yine onlar kadar ilginç olan doktor... Ve bir sabah manastırın bahçesine gökten bir sandık düşer... İç içe geçmiş halkların birbiri içine dal budak salmış kültürlerin vatanı Balkan Yarım Adası'nda akıl sahiplerinin başaramadığı bir arada yaşayabilme durumunun, delilerce başarılmasının, insanın büyük bir hayal ve paranoya da olsa harika bir dünyayı arayışının (Trajikomik) öyküsü...

Albay Kuş Hristo Boytchev tarafından yazımış 2 perdelik tiyatro oyunudur. Oyun Türkiye'de ilk kez 2001/2002 Sezonu'nda İstanbul Şehir Tiyatrosu'nca Macit Koper'in Yönetmenliğinde Kuş Operasyonu adı ile sahnelenmiştir. Oyun daha sonra 2007/2008 Sezonu'nda Tiyatroadam tarafından Murat Karasu yönetmenliğinde sahnelenmiştir.

2010/2011 Sezonu'nda ABT (Antalya Belediye Tiyatrosu) tarafından Murat SARI'nın yönetmenliğinde sahneye konmuştur.

2008-2009 sezonunda Süleyman Demirel Üniversitesi Tiyatro Kulübü tarafından Şefik Ordukaya yönetmenliğinde sahneye konmuştur.

Oyun 2012-2013 sezonunda Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kulübü (ÇÜTİK) tarafından sahnelenmiştir.Oyunun Yönetmenliğini ise Fatih Yalçın ve Nail Çiftçi yapmıştır.

2017-2018 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü (KOÜTİK) tarafından İstanbul, Kocaeli ve Balıkesir illerinde Yunus Emre Erbay yönetmenliğinde sahnelenmiştir.

Albay Kuş şimdi de Kıbrıs'ta...

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve Kıbrıs Türk  Devlet Tiyatroları Yönetmeni Hakan Elmasoğlu’nun yönettiği “Kuş Albay/Albay Kuş” oyunu 11 Nisan Salı akşamı Gazimağusa'da sergilenecek.

Doğu Akdeniz Üniversitesinin desteğiyle sahne alacak oyun, halka açık ve ücretsiz olacak.

“Kuş Albay/Albay Kuş” oyunu 11 Nisan Salı akşamı Gazimağusa Raif Rauf Denktaş Kültür ve Kongre Sarayında...
 

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar