Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Afyonkarahisar temasları kapsamında Kıbrıs gazileriyle buluştu.  

Cumhurbaşkanı Tatar, Afyonkarahisar Kıbrıs Gazileriyle Buluşma Programı’nda, 211 Kıbrıs gazisiyle birlikte yemek yedi, sohbet etti.  

Şehitlerin de anıldığı programda konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Barış Harekat'ndan 49 yıl sonra Kıbrıs gazileriyle birlikte olmaktan onur duyduğunu söyledi.  

Kıbrıs Türk halkı bugün barış huzur güven içinde, devlet çatısı ve bayrağı altında yaşıyorsa bunu şehit ve gazilere borçlu olduğunu vurgulayan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile Mavi Vatan'da hak ve çıkarların korunabilmesinin de şehit ve gaziler sayesinde olduğuna işaret etti.  

Gazilere sağlıklı uzun ömürler dileyen, şehitleri de rahmetle anan Tatar, büyük Türk milletinin evlatları olarak, arkalarında büyük güçlü Türkiye devleti olmasa dünyada yalnız kalacaklarını iyi bildiklerini vurguladı.  

Kıbrıs Türk halkının 1960’lı yıllarda bugün Ukrayna ve Filistin’de yaşananları yaşadığını, “garantilerin çağ dışı kaldığı”, “eskiden yaşananların bir daha yaşanmayacağı”, “Kıbrıs’ta Türk askerine gerek olmadığı” söylenirken bu yüzyılda yaşananların ortada olduğunu belirten Tatar, insanoğlunun her çağda saldırgan olabileceğini ve halkın katliama maruz kalabileceğine vurgu yaptı.  

“Mehmetçik bizim güvenimizdir, asla adadan çıkmasına onayımız yoktur” diyen Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık bizim karakterimizdir” sözünü hatırlattı.  

1974 sonrası cumhuriyetin kurulmasının Kıbrıs Türk halkı için yeni dönüm noktası olduğunu ifade eden Tatar, KKTC’nin şimdi bölgesinde güçlü bir devlet olarak yerini aldığını kaydetti.  

Türkiye ile KKTC’nin artık et ve tırnak gibi olduğunu, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’nin tanınma yolunda adımlar attığını ifade eden Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanınma çağrısı ve Türk Devletleri Teşkilatı'na üyeliği anımsatarak artık Kıbrıs Türk halkı olarak geleceğe umutla baktıklarını söyledi.  

KKTC’ye sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Tatar, gazilere minnetlerini sundu.  

Türkiye ile birlikte destan yazdıklarını ifade eden Tatar, aynı kaderi, sevinci ve kederi paylaşarak bugüne geldiklerini  kaydederk Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etti. 

Muhabir: Berkay