Almanya, 2024'te Ukrayna'ya yapacağı askeri yardımı iki katına çıkaracak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanya, 2024'te Ukrayna'ya yapacağı askeri yardımı iki katına çıkaracak
Abone ol
Almanya Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü, Federal Meclis komitesinin müzakereleri tamamlamadığını söyledi ancak konuya ilişkin ayrıntı vermedi. Alman medyası Meclis Komisyonu'nun ek 4 milyar euroyu onaylayacağını aktardı.

Almanya'da Başbakan Olaf Scholz liderliğindeki koalisyon, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımı 2024'te iki katına çıkararak 8 milyar euroya yükseltme konusunda prensipte anlaştı. 

İddia, Berlin'deki bir siyasi kaynak tarafından Reuters ile paylaşıldı. 

Aynı kaynak, kararın parlamento tarafından onaylanması halinde bu artışın, Almanya'nın NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılaların yüzde 2 seviyesine çıkarması hedefini de geçerek yüzde 2,1'ine yükselteceğini aktardı. 

Artış kararının Meclis'ten zorlanmadan geçmesi öngörülüyor. Zira üçlü koalisyonun meclisteki sandalye sayısı muhalefetin hayli üzerinde. 

Adı açıklanmayan kaynak, Sosyal Demokrat, Hür Demokrat ve Yeşiller Partili koalisyon vekillerin, 16 Kasım Perşembe günü Federal Meclis'te yapılacak bütçe komitesi resmi toplantısı öncesinde, 2024 federal bütçe önerisi üzerinde anlaştıklarını dile getirdi. 

Almanya Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü, Federal Meclis komitesinin müzakereleri tamamlamadığını söyledi ancak konuya ilişkin ayrıntı vermedi. 

Alman Bild gazetesi de, komisyonun ek 4 milyar euroyu onaylayacağını yazdı. 

Gazete, SPD askeri bütçe sorumlusu Milletvekili Andreas Schwarz'ın "Askeri harcamaların iki katına çıkarılması hem doğru hem de önemli. Bu hamle ile hem Ukrayna'ya verdiğimiz sözün altını gerekli fonlarla doldurmuş olacağız. Hem de NATO yükümlülüğümüzü yerine getirebileceğiz ki bu da koalisyonun büyük bir başarısıdır" yönündeki sözlerini aktardı.

Avrupalı diplomatlar, hafta içi yaptıkları açıklamada, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya askeri yardım için 20 milyar euroya kadar harcama yapma planının bazı AB ülkelerinin muhalefeti ile karşılaştığını belirtmişti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fenerbahçe, Adana Demirspor'la yenişemediÖnceki Haber

Fenerbahçe, Adana Demirspor'la yenişemed...

Eczacılar Birliği’nden SSD Müdürü Serhat’ın açıklamalarına tepkiSonraki Haber

Eczacılar Birliği’nden SSD Müdürü Serhat...

Facebook Yorum

Yorum Yazın