Çalışma Bakanlığı: HIV virüsü taşıyan bir kişiye çalışma izni verilmesi söz konusu değildir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çalışma Bakanlığı: HIV virüsü taşıyan bir kişiye çalışma izni verilmesi söz konusu değildir
Abone ol
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan "HIV Virüsü Taşıyan Kişiye Çalışma İzni Verildi” başlığıyla sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili yapılan açıklamada, “Çalışma İzinleri Yasası kapsamında HIV virüsü taşıyan bir kişiye, bakanlık tarafından çalışma izni verilmesi söz konusu değildir. KKTC’de çalışma izni alabilmek için yapılan başvurular, bakanlık tarafından, yasal mevzuata uygun olarak titizlikle değerlendirilmektedir” denildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "HIV Virüsü Taşıyan Kişiye Çalışma İzni Verildi” başlığıyla sosyal medyada yer alan  iddialarla ilgili olarak, yazılı açıklama yaptı.

Bakanlık, söz konusu habere konu olan Azerbaycan uyruklu Mehdi Nizami Ganbarov’un çalışma izinleri ile ilgili bakanlık tarafından yapılan incelemede kişinin, 13.10.2021 tarihinde bakanlığa gelen negatif sağlık raporuna istinaden;  31.08.2021- 31.08.2022  tarihleri arasında bir yıllık çalışma izni aldığı belirtildi.

“AIDS OLDUĞU TESPİT EDİLEN ŞAHIS ÇALIŞMA İZNİ ALMADI”

Bahse konu kişinin, daha sonra ilgili kişinin iş vereni tarafından 31.08.2022 tarihinde çalışma izninin iptal edildiğini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, söz konusu kişinin 08.08.2023 tarihinde, sivil muhaceret ve otomasyon sisteminde AIDS olduğunun bilgisinin işlendiğini ve 31.08.2022 tarihinden  itibaren çalışma izni almadığını açıkladı.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

“Çalışma İzinleri Yasası kapsamında HIV virüsü taşıyan bir kişiye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni verilmesi söz konusu değildir. KKTC’de çalışma izni alabilmek için yapılan başvurular, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, yasal mevzuata uygun olarak  titizlikle  değerlendirilmektedir. Herhangi  bir ihmalin tespit edilmesi halinde, gerekli yaptırımların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sorumlulukla uygulanacağı kamuoyuna önemle duyurulur.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CTP Kadın Örgütü Lefkoşa İlçe Yönetim Kurulu: “Federal çözüm konusunda daha cesur adımlar atılacak”Önceki Haber

CTP Kadın Örgütü Lefkoşa İlçe Yönetim Ku...

Üstel, Lefke bölgesini ziyaret ettiSonraki Haber

Üstel, Lefke bölgesini ziyaret etti

Facebook Yorum

Yorum Yazın