Gazze’ye yardım için açılan 500 sahte e-posta ve internet sitesi ortaya çıkarıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazze’ye yardım için açılan 500 sahte e-posta ve internet sitesi ortaya çıkarıldı
Abone ol
Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı savaş, çevrimiçi dolandırıcılara fırsat sağladı. Bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, bağışları teşvik eden sahte yardım siteleri aracılığıyla para toplamak için savaş durumundan yararlanmaya çalışıyor.

Dark Reading internet sitesi, elektronik dolandırıcılık tespit teknikleri uzmanlarının, İsrail-Filistin çatışmasını istismar eden yüzlerce çevrimiçi dolandırıcılık tespit ettiklerini aktardı. Haberde, savaştan etkilenenlere yardım etme konusunu istismar eden 500‘ü aşkın e-posta ve sahte internet sitesi olduğu belirtildi.

Kaspersky Bilgi Güvenliği araştırmacılarına göre kripto para birimlerinde çeşitli ödeme seçenekleri sunan bu e-postaların birçoğu, mevcut durum hakkında bilgi veren ve insanları katkı sağlamaya teşvik eden sahte internet sitelerine bağlantılar içeriyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kaspersky Güvenlik Uzmanı Andrey Kovtun, siber dolandırıcıların genellikle mali kayıp, hesabın askıya alınması ve hatta yasal işlem yapılması gibi ciddi sonuçlarla tehdit ederek sahte mesaj alıcılarını korkutmaya çalıştıklarını vurguladı.

Kovtun, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmayı istismara yönelik bazı durumlarda dolandırıcıların, eylemlerini asil çabalar olarak sunarak sempati toplamaya ve para toplamaya çalıştıklarını söyledi.

Uzmanlar, dolandırıcıların, duygusal ve ahlaki sorumluluk çağrısında bulunarak, rasyonel karar almayı etkileyerek taktiklerini güncel olaylara ve toplumsal kaygılara göre uyarlama konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahip olduklarını belirtti. Ayrıca birçok taktik uyguladıklarına işaretle, dolandırıcılarının genellikle hayır kurumu gibi davrandığı ve kullanıcıları cezbetmek için duygusal bir dil kullandığı, gerçek felaketler sırasında ortaya çıkardığını bildirdi.

Sahte sayfalar, daha güvenilir görünmek için güncel gerçekleri veya görselleri birleştirmek gibi en son gelişmelere uyum sağlayabiliyor. Ayrıca meşru kuruluşlara benzemeyi amaçlayan daha karmaşık tasarımlar da geliştirebiliyor. Örneğin, tanınmış hayır kurumlarının veya insani yardım kuruluşlarının görsel tasarımlarını taklit edebiliyor. Dolandırıcılar, para transferi sayfası dışındaki sayfalarla çeşitlendirmek amacıyla dolandırıcılık sitelerine haber güncellemeleri gibi içerikler de ekleyebiliyor.

Uzmanlar, dolandırıcılığı tespit etmek ve buna karşı korunmak için kullanıcıları bağış yapmadan önce internet sitelerini dikkatlice incelemeye çağırdı. Zira sahte siteler genellikle organizatörler, alıcılar, fon kullanımına ilişkin meşruiyet veya şeffaflık hakkında temel bilgilerden yoksun.

Herhangi bir kuruluşun dolandırıcılık yaptığına dair raporları öğrenmek için öncelikle arama motoru kullanmalı, ardından whois.com vasıtasıyla söz konusu alan adlarının kaynağı bulunmalı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okyanuslar değişiyorÖnceki Haber

Okyanuslar değişiyor

AK Parti Dış İlişkiler Heyeti UBP Genel Merkezini ziyaret ettiSonraki Haber

AK Parti Dış İlişkiler Heyeti UBP Genel...

Facebook Yorum

Yorum Yazın