İran'da, İsrail'in Gazze saldırılarında öldürülen çocuklara dikkati çekmek için etkinlik düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İran'da, İsrail'in Gazze saldırılarında öldürülen çocuklara dikkati çekmek için etkinlik düzenlendi
Abone ol
İran'ın başkenti Tahran'da, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen çocuklara dikkati çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

"Öldürülenlerin Senfonisi" başlığıyla Tahran'daki Filistin Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte, yüzlerce kefenlenmiş sembolik çocuk cenazesi dizilerek, üzerlerine gül bırakıldı. Etkinliğe katılan bazı kadınlar gözyaşlarını tutamadı.

Farkındalığın daha geniş çevrelere yayılmasını sağlamak isteyen bir grup ise Arapça ve İngilizce ağıtlarla klip çekti.

Öğrencilerin yardımıyla hazırlandı

Etkinlik sorumlusu Muhammed Hüseyin Hatibi, AA muhabirine, bu gösterinin, ilkokuldan üniversiteye kadar birçok öğrencinin yardımıyla hazırlandığını belirtti.

Hatibi, İsrail’in Filistin'de yaptıklarının sadece küçük bir parçasını burada insanlara gösterebildiklerini ifade ederek, "İsrail şimdiye kadar 4 bin 600 çocuk öldürdü. Biz o kadar maketi yapamadık. Yüzlerce sembolik cenazeyi hazırlamamız 2 hafta sürdü. Bu maketleri hazırlamamız için 14 gün boyunca çocuklar gelip yardım etti." dedi.

"Bu durumun hazırlanması bile zor ama İsrail binlerce çocuğu öldürebiliyor"

Her gün 7-8 saat çalıştıklarını aktaran Hatibi, "Bu maketleri tamamlayabilmemiz için 60'a yakın kişi bize yardım etti. Acıklı durumun hazırlanması bile zor fakat İsrail 5-10 gün içinde ya da birkaç bomba ile binlerce çocuğu öldürebiliyor." ifadelerini kullandı.

Hatibi, meydandaki durumu daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla Gazze için Arapça ve İngilizce okunan ağıtlarla klip de çektiklerini aktararak, insanlara çocuk öldürmenin, cinayetin ne olduğunu göstermek istediklerini kaydetti.

"Anneler ve çocuklar yitirildi"

Nadya Azizzade ise yoldan geçerken bu sahneyi gördüğünü ve çok etkilendiğini söyledi.

Burada gösterilenin sembolik bir şey olduğunu, buna rağmen duygulandıklarını ifade eden Azizzade, "Ama bu Filistin'de gerçek bir şey. Anneler ve çocuklar yitirildi. Biz üzgünüz, dünya üzgün." diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AB: Filistinliler için bir devlet inşa etmeliyizÖnceki Haber

AB: Filistinliler için bir devlet inşa e...

İtalya'da Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçtiSonraki Haber

İtalya'da Etna Yanardağı yeniden faaliye...

Facebook Yorum

Yorum Yazın