“Kayıt dışı emlakçılık git gide artıyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kayıt dışı emlakçılık git gide artıyor”
Abone ol

Wotmax Direktörü, İŞAD Yönetim kurulu üyesi, Azerbaycan ve Mağusa  temsilcisi İlhami Bilgen Kıbrıs Türk Haber’de Miray İçsel’in konuğu oldu. Bilgen ülkemizde kayıtsız bir şekilde emlakçılık yapan kişilerin sektörü zora soktuğunu belirtti.
Emlakçılığa ilk başta hobi olarak başladığını belirten Bilgen, mesleğe başlarken “Yasal ve kurallara uygun bir şekilde işimi yürütmek en dikkat ettiğim noktaydı” ifadelerini kullandı.

 Bilgen, ülkemizde kayıtsız ve yasal olmayan bir şekilde emlakçılık yapmaya çalışan
 kişilerin git gide çoğaldığına değindi.  “Maalesef, Kıbrıs'ta emlak sektöründe faaliyet gösteren kayıtsız emlakçılar, genel halkın emlakçılara karşı güvenini sarsmış durumda. Bu durum, eğitimli ve sınava giren emlakçıların mesleklerini icra etmelerini zorlaştırıyor. Bu konuda emlak sektöründeki düzensizlik ve kayıtsızlık, sadece müşterilerin değil aynı zamanda sektörde profesyonel olarak hizmet verenlerin de mağduriyetine sebep oluyor. 
Eğitim alan ve yeterliliği belgelenmiş emlakçılar, sektör içinde yaşadıkları zorlukları artan bir şekilde hissediyorlar. Bu durum, dürüst ve kaliteli hizmet sunmaya çalışan emlakçıların işlerini yaparken karşılaştıkları engelleri arttırıyor. Dolayısıyla, insanlar emlakçı ararken, Emlakçılar Birliği'ne üye olan profesyonelleri tercih etmeliler. Eğer bu kişilerle çalışırlarsa, en azından mağdur olma risklerini minimize etmiş olacakları gibi herhangi bir şikayet durumunda başvurabilecekleri bir merci bulunacak.
Emlak sektöründe kayıtlı olmayan emlakçılarla çalışmak, pek çok riski beraberinde getirebilir. Bu nedenle, İnsanların emlak işlemleri için güvenilir, yasalara uygun ve etik standartlara sahip emlakçılarla çalışmaları son derece önemli. Eğitim almış, sınavı geçmiş ve mesleki standartları belgelenmiş emlakçılar, müşterilere daha fazla güven verirken, aynı zamanda sektördeki düzensizlik ve haksız rekabetin önüne geçilmesine yardımcı olabilirler. Bu durum, tüm tarafların haklarının korunmasına ve adil bir emlak piyasasının oluşturulmasına katkı sağlar.”


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meclis Genel Kurulu yarın toplanıyorÖnceki Haber

Meclis Genel Kurulu yarın toplanıyor

Beste Korkmaz: “Babam benim idolüm”Sonraki Haber

Beste Korkmaz: “Babam benim idolüm”

Facebook Yorum

Yorum Yazın