“Mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz”
Abone ol
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Egemen eşitlik ve uluslararası eşit statümüz kabul edilinceye kadar mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan Cumhuriyetin 40. Yılına dair çok özel bir yazı. Tatar, cumhuriyetin ilanını nerede nasıl öğrendi? Cumhuriyetin 40 yılında KKTC’nin siyasi geleceğine dair beklentisi ne? İşte Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kaleminden Kıbrıs Türk Haber okuyucuları için çok özel bir yazı…

Cumhurbaşkanı Tatar: “Cumhuriyetin ilanını Metroda öğrendim”

15 Kasım 1983’te ila edilen Cumhuriyeti o sıralarda İngiltere’de bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bakın nasıl öğrenmiş.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanını İngiltere'de 15 Kasım 1983'ün erken saatlerinde sabah işe gitmek için metroda beklerken öğrenmiştim. Yanımdaki diğer yolcuların okudukları sabah gazetelerinin sür manşetleri hala daha aklımda, hala daha gözümün önünde. İçimi büyük bir sevinç ve heyecan kaplamıştı. Kendi kendime keşke Kıbrıs'ta olabilseydim diye hayıflanmıştım.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs Türk Halkının federal bir cumhuriyet içerisinde yok olmasına asla müsaade etmeyeceğim”

1571’de Osmanlı İmparatorluğu tarafından 80,000 şehit verilerek alınan Kıbrıs adası hiç bir zaman Rum-Yunan ikilisinin yönetimine girmemiştir. Kıbrıs Türkleri, özellikle adanın 1878’de İngilizlere kiralanması ile kendi yurtlarında yaşadıkları ötekileştirme, dışlanma ve ENOSİS hayalleri ile uğradıkları katliamlara ellerindeki kısıtlı imkanlarla ama kahraman mücahit ruhlarıyla direnmişlerdir. 21 Aralık 1963 olaylarından sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlanan Kıbrıs Türkleri aşama aşama Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi,

Kıbrıs Türk Federe Devleti ve 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak Kıbrıs’taki  şanlı Türk direnişini taçlandırmışlardır.

1974’te Anavatan Türkiye’nin garantörlük haklarından kaynaklanan tek taraflı müdahale hakkı ile Mehmetçik de bu mücadeleye katılmış ve Kıbrıs Türkleri’nin can ve mal güvenliği garanti altına alınmıştır.

Bu mücadelede emeği geçen Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş ile dava arkadaşlarının bizlere emanet ettiği devletimizin 5. Cumhurbaşkanı olarak bugünlerde 40. yılını kutlamaya hazırlandığımız Cumhuriyetimizi atalarımızdan nasıl bayrağımızla, toprağımızla, egemenliğimizle ve özgürlüğümüzle devraldıysak gelecek nesillerimize de eksiksiz devredeceğiz. Bir devlet kurmanın zorlu mücadelesini iyi bilen bir kişi olarak, her türlü ambargo ve engellemeye rağmen adanın Helen adası haline gelmesine ve Kıbrıs Türk Halkının federal bir cumhuriyet içerisinde yok olmasına asla müsaade etmeyeceğim.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz”

Egemen eşitlik ve uluslararası eşit statümüz kabul edilinceye kadar mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün yapmış olduğu yatırımlar ve girişimlerle bir eğitim ve turizm adası haline gelmiş, çalışkan ve üretken gençleri ile bilişimde ambargoları kırıp dünyaya hizmet vermeye başlamıştır. 40 yıldır ortaya koyulan emekler ve yatırımlar bir çok farklı devletten insanın buraya yerleşmeye, iş kurmaya ve yaşamaya başlaması ile meyvelerini toplar hale gelmiştir. Siyasi olarak bizi tanımayan bazı devletlerin vatandaşları ülkemizden mülk almakta, yatırım yapmakta, güvenli bir ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve yasaları altında yaşamayı tercih etmektedirler. Yeni siyasetimiz ve duruşumuz Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde de büyük oranda kabul görmüştür. İnanıyorum ki ilerleyen yıllar Kıbrıs Türk Halkı’nın mücadelesini Türkiye Cumhuriyeti’nin de destekleri ile başarıya ulaşacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40. ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını kutlar, esenlikler dilerim.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
15 Kasım 1983'te ilan edilen KKTC, bu yıl 40’ıncı yaşını kutluyor…Önceki Haber

15 Kasım 1983'te ilan edilen KKTC, bu yı...

“Gönül Memleketimiz KKTC’nin 40'ıncı Yaşı Kutlu ve Mutlu Olsun”Sonraki Haber

“Gönül Memleketimiz KKTC’nin 40'ıncı Yaş...

Facebook Yorum

Yorum Yazın