İnsanlar arasında oldukça popüler olan evcil hayvanlardan biri kuşlardır. İnsanların beslediği birçok farklı kuş türü vardır. Bu kuş türlerinden yaygın olanlar muhabbet kuşları, kanaryalar ve papağanlardır. Dünyanın birçok yerinde bu kuş türlerini beslemeyi tercih eden hayvanseverler vardır. Kuş sahipleri, kuşları ile ilgili çeşitli detayları bilmek ister. Bu detaylardan biri de kuşların cinsiyetidir.

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyetinin anlaşılması için davranışlarına veya gaga kısmında bulunan cere adı verilen bölgenin rengine bakmak lazım. Davranışlara bakılarak cinsiyet kontrolü yapmak biraz zorlayıcıdır ama dikkat ederek bu şekilde anlamak mümkündür.

Erkek muhabbet kuşları daha uzun bir şekilde öterken dişi muhabbet kuşlarının ötüşleri kısadır. Erkek muhabbet kuşları öterken genellikle kafalarını salladıkları görülür. Ayrıca erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha hareketli ve uysaldır.

Erkek muhabbet kuşlarının cere rengi yavruluk döneminde pembe-mor, kızgınlık döneminde açık veya koyu mavi ve olgunluk döneminde mor olur. Dişilerde yavruluk döneminde beyazımsı mavi, kızgınlık döneminde kahve veya koyu kahve ve olgunluk döneminde krem, açık mavi ve mavi renklerinde olduğu görülür.

Kanaryaların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

'Penguen' ve 'Yumurta' galaksileri iç içe görüntülendi 'Penguen' ve 'Yumurta' galaksileri iç içe görüntülendi

Kanaryaların cinsiyet ayrımının yapılması zor olmasına rağmen bunun için birçok yöntem vardır. İlki kanaryaların göbeğinin altına yani genital bölgesine bakmaktır. Buradaki tüyler hafifçe aralandıktan sonra kontrol edilebilir. Dişilerde bu bölge yuvarlak ve düzdür. Erkek kanaryalarda ise çıkıntılı bir yapısı vardır. Bunun dışında kanaryaların sesine ve rengine bakılarak da tespit yapılabilir. Genellikle erkek kanaryaların sesi daha melodik olurken tüyleri de daha parlak olur.

Papağanların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Papağanların cinsiyetinin tespit edilmesinde kullanılabilecek en güvenilir yol DNA testidir. Her veteriner kliniğinde bu testin yapılmaması, bu şekilde cinsiyet öğrenmeyi zorlaştırabilir. Diğer birçok kuş türü gibi papağanların ötüşlerine de bakılabilir. Erkek papağanların sesleri daha melodik olur. Erkek kuşların seslerinin daha melodik olmasının sebebi bu şekilde dişi kuşları etkilemeye çalışmalarıdır. Papağanların cinsiyetini anlamak için bakılabilecek bir diğer şey ise yumurtlayıp yumurtlamadığıdır. Eğer papağan yumurtluyorsa dişidir.