Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

25 Haziran için Adaylar ve Kampanyalar

25 Haziran için Adaylar ve Kampanyalar

Türkiye seçimleri bittiğine göre artık kendi seçimlerimiz ile ilgilenebiliriz. 25 Haziran’a artık bir aydan az bir süre kaldı. Adaylar bugün Yüksel Seçim Kurulu’na giderek müracaatlarını yaptılar.  

UBP ve Başman

Yarışın favorisi olarak gösterilen UBP’nin adayı iş insanı Ali Başman, kampanyasını Özdemir Tokel ve bazı “ünlü gazeteciler” den oluşturdu. UBP tabanını her gün döven gazeteciler bakalım Başman’ı UBP tabanı ile buluşturabilecekler mi? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Başman bir aydan bu yana zaten UBP ilçe ve örgütlerini geziyordu. Resmi sürecin başlaması ile birlikte bu ziyaretler artık daha sık yapılacak. Başman’ın en büyük sıkıntısı UBP içindeki küskünler. Eğer bunları ikna etmeyi başarırsa 25’in akşamı zafere çok yakındır.

CTP ve Özuslu

Ana muhalefetin adayı gazeteci Sami Özuslu. Yıllardır CTP için koşturan Özuslu’nun kampanyası da yıllarca ekranlarda beraber program yaptığı Cenk Mutluyakalı’ya teslim etti. Özuslu’nun kazanabilmesi için CTP oyları+Sol oylar ve bir miktarda sağ kesimden oy olması gerekiyor.

CTP’nin tamamı Özuslu’ya verir mi? Zor gözüküyor. Diğer soldaki adaylarda Özuslu’nun işini zora sokuyor. Zira onlarda hayli iddialılar.

Kampanyasını Cenk’e verdiği için Özuslu’ya sağ seçmenden oy gitmez. Bu bağlamda sol içinde çok güçlü konuma gelip sol seçmeni toparlamaları gerekir.

DP ve Aktunç

Seçimin bana göre bir diğer favori ismi Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Serhan Aktunç. Aktunç, hem özel sektörden geliyor hem akademisyen kökenli olması, genç kesimi arkasına almasını kolaylaştırıyor. İrfan Batu’nun başında olduğu genç bir kampanya ekibi ile yoluna devam ediyor.

Serhan’ın ailesinin büyük bir kısmı UBP’de. Onları DP’nin altına getirebilirse, bir miktarda soldan oy alabilirse 25’i için en şanslı adaylar arasında kendine çok kolaylıkla yer bulabilir.

TDP ve Reynar   

Eski kıdemli yargıç, hukukçu Tacan Reynar ile bu seçimlere katılan TDP sürpriz peşinde. Sol kesimden çok ciddi bir destek var Reynar’a. Lefkoşa’da hatırı sayılır bir oy alacağını düşünüyorum Tacan’ın. Ancak kırsalda işi hayli zor görüyor. TDP’nin de kendi seçim ekibi kampanyayı yürütecek.

YDP ve Yaman

Hükümetin küçük ortağı YDP’nin adayı ara seçimlerdeki tek kadın aday konumundaki Akademisyen, Doç. Dr. Figen Yaman. YDP’nin kendi oylarını sandığa götürebilmenin beşinde. Kendi içinde kampanya ekibi oluşturan YDP iyi bir oy alabilmenin peşinde.

Bağımsızlık Yolu Umut Ersoy

Solun önemli bir adayı da Umut. Soldaki bölünmenin sonuçları açısından Umut’un alacağı oy son derece önemli. Genç bir ekip kampanyasını yürütüyor Umut’un.

Bağımsız aday Talip Sancar

Sağ kesimin sevilen isimlerinden Talip Sancar, sürpriz peşinde. Bugüne kadar yaptığı yardımlar ile pek çok kişiye dokunan Talip Sancar’ın iyi bir oy alacağını ve merkezdeki sağ adayları etkileyeceğini düşünüyorum. Talip Sancar’ın daha önce yaptığı etkinliklerde yanında olan ekip kampanyasına da yardım ediyor.

Bağımsız aday Meriç Erülkü

Seçimlerin en renkli yüzü olacağını bildiğimiz Meriç Erülkü gündeme ilişkin önemli çıkışlar yapacaktır. Gündem yaratmak için iyi bir fırsat ara seçimler.

Bağımsız aday Abdullah Korkmazhan

Solun diğer bir adayı Abdullah. Aynı Umut gibi soldan ne kadar oy alacağı son derece önemli.

Bağımsız aday Çetin Sadeli

Seçimlerin olmazsa olması Çeto bu seçimlerde de aday. Eskiden Mehmet Ekin ile güzel ve eğlenceli bir kampanyası yapan Çeto bakalım bu seçimlerde nasıl bir yol izleyecek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar