Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

25 Haziran’a doğru giderken

25 Haziran’a doğru giderken

Bayram sonu artık gündemimiz Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak olan milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri oluşturuyor.

Ancak Haziran ayında yapılacak Ara Seçim için de partilerde bir hareketlilik var. Tüm partiler öyle gözüküyor ki Ara Seçimlerde kendi adayı ile yarışmak isteyecek. Bağımsız milletvekilliği hayali kuranlar içinde Ara Seçim bulunmaz bir fırsat sunuyor.

UBP

İktidarın büyük ortağı konumundaki UBP’de aday belli oldu gibi. İş adamı Ali Başman uzun zamandır kendisine UBP’den siyasete gir tekliflerine “olumlu” bir cevap verdi ve Başbakan Ünal Üstel’in bu konudaki ısrarı işe yaradı.

Ali Başman spor ve iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Köklü ve bir aileden geliyor ve ülkenin önemli aile şirketlerinden bir tanesinde üst düzey yönetici.

Liberal ekonomiye inanıyor ve özel sektörün daha çok desteklenmesi fikrini savunuyor. Sadece UBP ta banından değil aile ve iş dünyasındaki yakınlarından oy alabilme potansiyeli çok fazla.

CTP

Ana muhalefet partisi CTP’de henüz aday netlik kazanmış değil. Ancak konuşulan isimler arasında Mehmet Ekin Vaiz ve Ödül Muhtaroğlu gibi isimler ön plana çıkıyor.

Her iki isme baktığımızda liberal sol görüşlü olduğunu görüyoruz. CTP henüz kararını netleştirmiş değil. Elbette bu süreçte parti MYK’sının nasıl karar vereceğine hep birlikte şahitlik edeceğiz.

DP

Şu ana kadar adayını netleştiren tek parti Demokrat Parti oldu. DP’nin adayı Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç.

Özel sektörden gelen genç ve girişimci bir isim Serhan. Lefkoşa’da tanınmış bir ailenin evladı olarak siyasete atılan Serhan daha önce de aday olmuş sonrasında Turizm Bakanlığı müsteşarlığı görevine getirilmişti.

Basın camiasının sevdiği bir isim. Seçimlerde sürpriz yapabilir.

YDP, TDP ve Diğerleri

YDP ve TDP’de henüz isimler net değil. Onlarda önümüzdeki günlerde adaylarını belirleyecekler. TDP’nin Bağımsızlık Yolu ile ittifak kurup kurmayacağı da belirsizliğini koruyor. Birkaç gün içinde her halde bu partilerde de durum netleşecektir diye tahmin ediyoruz.

Bağımsızlar

Bağımsız adaylar için bulunmaz bir fırsat doğruyor bu seçimler. Zira tek aday olduğu için tercih diye bir şey yok. Herkes parti adayına veya bağımsız adaya oy verebilecek.

25 Haziran’daki yapılması planlanan Ara Seçim ile ilgili olarak devletin kasasından 30 Milyon gibi bir paranın çıkacak olması ise işin cabası.

Bu paraya en az üç dört okulun tamiratı yapılacağı gibi sıfırdan da iki okul yaptırabilir. Veya devletin başka başka ihtiyaçları karşılanabilir.

25 Haziran’daki ara seçimi UBP kazanırsa 25 vekile ulaşır. Tek başına iktidar için hala daha bir vekile ihtiyaç duyar. CTP kazanırsa sonuç değişmez. DP ve YDP içinde durum değişmez. TDP kazanırsa yeniden meclise girme şansı elde etmiş olur.

Yani 25 Haziran’da yapılacak ara seçimin siyasete doğrudan bir etkisi olmayacak gibi gözüküyor. Sadece partiler açısından güçlerini bir sınama yarışı olabilir bu ara seçim.

Ha bir de muhalefet kazanırsa erken seçim için iktidarı daha çok sıkıştırabilir. İktidar tarafı kazanırsa erken seçimin önü kapanmış olur, şimdilik.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar