Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ, CHP NEDEN KAZANDI? SONUÇLARIN KKTC’YE SİYASİ YANSIMASI NE OLUR?

AK PARTİ NEDEN KAYBETTİ, CHP NEDEN KAZANDI? SONUÇLARIN KKTC’YE SİYASİ YANSIMASI NE OLUR?

Türkiye’deki Yerel Seçim sonuçlarına göre AK Parti ve Tayyip Erdoğan 22 yıl sonra ilk kez seçim kaybetti. CHP tarihinde ilk kez birinci parti oldu (DSP ve SHP saymazsak).

Balıkesir'in il olduğu 1950 yılından bu yana ilk kez kentte yerel seçimleri CHP kazandı. Adıyaman, Bursa, Yozgat gibi AKP kaleleri gitti.

6 ay önce parti kurultayında genel Başkan seçilen Özgür Özel, ilk seçiminden zafer ile çıktı. Türkiye’de sol ilk kez oyunu bu denli arttırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim yenilgisini kabul etmekle birlikte “Halkın mesajını” aldığını ilan etti dünkü balkon konuşmasında.

“AKP NEDEN KAYBETTİ, CHP NEDEN KAZANDI?”

Daha bir yıl önce AK Parti ve Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkmıştı. Pek çok ilde AK Parti bir yıl öncesine göre oylarını yarı yarıya kaybetmiş gözüküyor.

Bu sonuçların iki nedeni var bana göre,

BİRİNCİSİ: Türkiye’nin ekonomik olarak içinde bulunduğu durum.

İKİNCİSİ: AK Parti iktidarının artık seçim yorgunu olması ve kendi içindeki yenilemeyi henüz tamamlayamamış olması.

“TÜRKİYE KKTC’DEN PAHALI HALE GELDİ”

Hem seçim haftası hem de seçimlerden 15 gün önce İstanbul’a gidip seçimlerin havasını yakından takip ettim. Oturduğu yerden gazetecilik yapanlar hiç olmadık bugüne kadar.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimleri içinde Ankara’da akredite olan tek bendim. Ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de yerinde izlemiştik. Bunu da hatırlatmak gerekiyor kanımca.

İstanbul’da bir köfte ekmek için 800 lira ödedim. Şaka gibi. Basit bir dürüm 400 lira. Tek başıma lüks yerlere gitmeden sabah öğle ve akşam yemeği için 1475 lira ödedim.

Türkiye’de ki market fiyatları bizden çok pahalı. Üstelik Türkiye’de üretilen ürünler bizde Türkiye’den çok daha ucuz fiyata satılıyor. Bakın Solo tuvalet kâğıdının fiyatı Türkiye’dekinden daha ucuz bizde. Emek yağ mesela neredeyse Türkiye’deki fiyattan 100 lira daha ucuz KKTC’de.

Tüp keza…

Orta sınıfın hakim olduğu tüm illerde CHP kazandı. Seçim sonuçları ortada. Bursa, Balıkesir, Yalova buna en iyi örnek.

 

ŞİMDİ NE OLACAK?

Öncelikle Yerel Seçim Sonuçları Türkiye’de iktidarı değiştirmeye yeter mi?

Unutmayın ki önümüzdeki 4 yıl boyunca Türkiye’de bir seçim olmayacak. Tek parti ve istikralı bir yönetim devam ediyor. Eğer Ekonominin başında bulunan Mehmet Şimşek’in dediği gibi Türkiye’de Ekonomi yılın ikinci yarsında düzelirse yerel seçim sonuçları iktidarı tek başına sıkıştırmaya yetmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonuçlarını iyi okuyup analiz edip köklü değişikliklere gidebilir.

Pek çok ismi siyaseten silebilir. Zaten Erdoğan her seçim sonucundan sonra pek çok ismi Siyasetin dışına itmiş bir lider.

İl başkanları, il yönetimleri, MYK, Bakanlar düzeyinde değişimlere hazır olmak gerekiyor.

 

“KKTC’YE YANSIMASI NE OLUR?”

Türkiye’deki bu değişim süreci Bayram Sonuna başlar. Dediğim gibi AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendi ekibini bir revize eder.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile KKTC Başbakanı Ünal Üstel’e şartsız desteği olan Erdoğan’ın bu seçim sonuçlarından sonra Kıbrıs Politikasında bir değişim beklemek saflık olur. Yerel Seçim başka, Türkiye’nin Dış Politikası başka.

AK Partinin seçim yenilgisinden KKTC’de de Türkiye’nin Politik olarak başka bir yola gireceğini düşünenler bu işi bilmeyenlerdir.

Göreceksiniz bugünden itibaren bazıları burada da Türk Siyasetinin değişeceği iddiasında olacaklardır. Ancak bu beklentilerinin Nisan sonu gibi boşa çıktığına hep birlikte şahitlik edeceğiz.

 

“TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERDEN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER”

Öncelikle bu sonuçlardan bizim siyasetçilerimizin de çıkarması gereken dersler olduğu bir gerçek.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR, kendi seçmen kitlesini ayakta tutabilmesi için kendisine destek olan partilerin ayakta kalabilmesi gerektiğini her halde görmüş olmalı.

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen cesur kararlar almaya devam etmeli ve UBP kadrolarını yenilemeli. AK Partinin seçim kaybında kötü kadroların etkisini çok net gördük. Çalışmayan vekiller ve bürokratları bir gün bile orada tutmanın verdiği zarar, onarılmayacak kadar büyük oluyor.

Üstel, vakit kaybetmeden kabinede değişikliğe gitmeli, bürokraside bazı isimleri sistemin dışına itmeli.

ANA MUHALEFET TUFAN ERHÜRMAN’da bu seçim sonuçlarını iyi okumalı. CHP’nin bence çok bir başarısı olmadı sonuçlarda. Esas etkileyen sonuçları Türkiye’nin ekonomik durumu oldu. buradan iyi dersler çıkarabilmeli Erhürman, hem kendisi için hem de CTP’yi iktidara getirebilmek için.

TDP LİDERİ ZEKİ ÇELER, Türkiye’deki Yeniden Refah Partisinin küllerinden nasıl yeniden doğduğunu iyi etüt ederse bence ilk seçimde dengeleri değiştirebileceğini görmeli.

Son olarak, Türkiye’deki yerel seçim sonuçları başta Türkiye Cumhuriyetine ve bizlere hayırlı olsun diyorum. Kazanan adaylara başarılar dilerken kaybedenlere de hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar