Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Ankara’nın gündemi yoğun

Ankara’nın gündemi yoğun

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın daveti üzerine Ankara’ya gitti. Ankara’da gündem başta Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü olmak üzere yoğun olacak.

KKTC-TC arasında imzalanan 2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünün ülkedeki yapısal sorunların çözümlenerek sürdürülebilir ve kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapı kurulmasını hedeflenmişti.

Protokolde yer alan maddelerin kaçı yapıldı, kaçı yapılmadı, neler eksik neler tamam hepsi Ankara’daki gündem maddelerin başında yer alacak.

Başbakan’ın Ankara mesaisinde bir diğer önemli gündem maddesi ise Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları zirvesinde gözlemci üye olarak kabul edilen KKTC’nin yol haritası. Bu konuda önümüzdeki günlerde bazı önemli gelişmeler bekleniyor. Bunların yol haritası da Ankara’daki gündem maddelerini oluşturacak.

Hatta ilerleyen günlerde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye gelmesi ve burada bir takım önemli önemli temasların yapılması dahi pek çok önemli konu başlıkları bulunuyor.

Ankara’daki önemli gündem başlıklarından bir tanesi de olası kabine değişikliği. Başbakan Üstel kabine üzerinde yapmak istediği değişiklikler konusunda Ankara’yı bilgilendirmesi bekleniyor.

25 Aralık seçim sonuçları ve UBP’nin gelecek yıl yapılması planlanan kurultayına ilişkin Başbakan Üstel ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın görüş alış-verişinde bulunması bekleniyor.

Üstel’in Ankara programı süre olarak kısa ama içerik olarak yoğun geçmesi bekleniyor. Başbakan Üstel 2023 yılı için yol haritasını Oktay ile müzakere edecek ve yurda dönecek.

Kabinede en az 4 bakanın değişmesi beklentisi var. Bu arada UBP tüzük kurultayı içinde Başbakan Ünal Üstel’in PM ve MYK’dan onay alması ile birlikte hızlıca çalışmaya başladığı bu konuda Ankara dönüşünde bir açıklama yapması da bekleniyor.

MESAJLAR

Ersin TATAR: Sizinle alakalı olmayan konularda bile muhalefetin sizi tartışmanın içine çekmesine artık alıştık gibi. Son olarak heykel tartışmasında da konu sizinle alakalı değilken bile muhalefetin derdi sizsiniz.

Ünal ÜSTEL: Ankara dönüşü düğmeye basacağınız ve kabinede bir revizyona gideceğiniz beklentisi oldukça artmış gözüküyor. Bu arada tüzük kurultayı içinde hazırlıklar son sürat devam ediyormuş.

Tufan ERHÜRMAN: Boyun fıtığı yüzünden hayli zor günler geçiriyormuşsunuz. Çok geçmiş olsun, o boyundurukla gezmek hiçte kolay olmasa gerek.

Erhan ARIKLI: Yahu meclis kürsüsünden koskoca Dinişleri Başkanına “uydurma hadisler” söyleme diye ikaz ettiniz. Madem adam uydurma hadisler söylüyor o makamda işi ne?

Fikri ATAOĞLU: Şu poşet işini vatandaşlar çok beğense de gene de soruyorlar poşetlerden alınan paralar ne oldu diye? Sahi bugüne kadar kaç para toplandı? Var mı elinizde bir bilgi.

Dursun OĞUZ: Bakanlık olarak kuraklık ile ilgili ödeme planınızı hazırladınız ama yağan son yağışlar kuraklığı giderecek ölçüde olduğunu söylüyor uzmanlar. Nasıl olacak şimdi bu iş?

Mustafa GÖÇER (Çatlı): Yeni yılın ilk günlerinde Samsun’da bir kez daha operasyon geçirdiğinizi öğrendik. Umarız en kısa sürede eski sağlığınıza yeniden kavuşursunuz. Bu arada ofisteki tavla sizi bekliyor.

Mehmet HARMANCI: LTB’nin su kartları konusunda bir sıkıntı yaşadığı ve vatandaşların mağdur edildiğine dair şikayet mesajları gelmeye başladı son günlerde. Konuya bir el atarsanız hiç fena olmayacak.

Birikim ÖZGÜR: Arı kovanına çomak sokar gibi elektik konusunda yaptığınız açıklamaya ilk sizin kanattan tepki verilmesi çok manidar oldu. Anlaşılan bu konuda tabuları yıkmak öyle hiçte sanıldığı gibi kolay olmayacak.

Kamil AĞCABAY: Adınız son günlerde Gazimağusa Kaymakamlığı için geçmeye başladı. Bu konuda önümüzdeki günlerde bayağı hareketlilik olacak gibi. Şu an için en güçlü aday konumunda olduğunuzu biliyor musunuz?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar