Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Başbakanlık 39 yıl sonra Girne’ye geçti

Ülkede en çok iktidar kalan parti hiç kuşkusuz Ulusal Birlik Partisidir. Ve UBP Genel Başkanı olmak bu bağlamda bir nevi Başbakan olmak ile eş anlamlıdır.
Yıllardır UBP’yi Dr. Derviş Eroğlu yönetti. Eroğlu, Gazimağusa’lıdır ve MTG taraftarıdır. 
Sonrasında Hüseyin Özgürgün, rahmetli İrsen Küçük, Tahsin Ertuğruloğlu ve Ersin Tatar Lefkoşa’lıdır. 
1976 genel seçimlerinde UBP Girne milletvekili seçilen rahmetli Mustafa Çağatay, 15 Kasım 1983'te KKTC'nin kuruluşunda kurucu başbakanıydı.
Çağatay’dan sonra Genel Başkanlığa en yakın isim ise rahmetli Dr. Salih Miroğlu’ydu. Malum kurultaydan hemen önce ömür bırakmıştı.
39 yıldır Girne’den başka Genel Başkan çıkmadı.  39 yıl sonra ikinci kez UBP Genel Başkanı Girne’den çıkmış oldu.
13. Olağanüstü Kurultay ile Genel Başkanlık ve Başbakanlık Girne’ye geçmiş oldu Ünal Üstel’in seçimleri kazanması ile birlikte.
Üstel ilk olarak 1991 seçimlerinde parlamentoya adımını attı ve o günden bugüne kadar çeşitli görevlerde bulundu. Deneyimli isimlerin başında geliyor. 
12 Mayıs 2022’den bu yana Başbakan ve 11 Eylül itibari ile de UBP Genel Başkanı olarak yoluna devam ediyor. 
Üstel’in işi hiç kolay değil. Önünde bir önceki Başbakan (Sucuoğlu) tarafından imzalanan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında “2022 Yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü” var.
133 maddeden oluşan bu protokolde “reform” denilen çok önemli değişiklikleri içeren bir yol haritası var. Bu paketin en önemli maddeleri arasında Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı var. 
Belediye seçim tarihi ve Belediyelerin birleştirilmesi konusu son derece önemli. Anayasa Mahkemesinin kararı ile Seçim Tarihi Konusu bir belirsizlik içerisinde. Bu konuda bu hafta adım atılması gerekiyor.
Ayrıca belirlenecek yeni tarih ile birlikte UBP’nin de kendi adaylarını belirleyip yol haritasını oluşturması gerekmektedir. UBP, bazı yerlerde kendi adayı ile seçime gitmesi beklenirken bazı yerlerde Hükümet Ortakları DP ve YDP ile işbirliği yapması öngörülüyor. Bunun zeminini oluşturmakta yine Üstel’in öncelikli işleri arasında yer alacak.
Diğer bir önemli konusu ise Üstel’in Ekonomi. Malum dünyada yaşanan sıkıntılar ve KKTC’de rekor seviyelere gelen Enflasyon ile mücadele edilmesi gerekiyor. 
Sadece bu iki başlığa bile baktığınızda Ünal Üstel’in işinin hiçte kolay olmayacağını kolaylıkla söyleyebiliriz. 
Ama Üstel siyaseten en tecrübeli isimlerin başında geliyor. Yıllardır içinde bulunduğu siyaset kurumda pek çok krizi yönetmiş veya o krizlerden çıkış noktasına katkıları olmuştur.
İyi bir ekip ile bu yükün altından kalkacağına ülke olarak inanmak istiyoruz. Zira dünyanın çok zor bir kışa hazırlandığı şu günlerde artık siyasi krizleri geride bırakıp kendimizi ve ülkemizi bu zor günlere en iyi şekilde hazırlamamız gerekiyor.

MESAJLAR:


Ersin TATAR:

UBP’de kurultay ile birlikte artık bir durulma yaşanır diye umut etmekten başka bir şey gelmiyor değil mi elden. Ama gene de tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Bizden söylemesi. 

Ünal ÜSTEL:

39 yıl sonra Başbakanlık sizinle birlikte Girne’ye gelmiş oldu. Bu konuda bölgelileriniz ziyadesi ile memnunlar. Bu arada yakın bir zamanda kabinede ufak bir değişikliğe gideceğiniz konuşuluyor. 

Tufan ERHÜRMAN:

Yeni yaşınız kutlu ve mutlu olsun. Bu arada yerel seçimler için gözler bu hafta üzerinizde olacak. Bakalım bu konuda bir mutabakata varılacak mı yoksa yeni kaoslar bizi mi bekleyecek. 

Fuat TOPALOĞLU:

Yeni öğretim yılı öğrenciler kadar sizin içinde hayırlı uğurlu olsun inşallah. Bu arada artan yakıt fiyatları ile araba aksamı ücretleri bakalım servis ücretlerine nasıl yansıyacak?

Orhan TOLUN:

Gaz krizi yüzünden Avrupa’dan pek çok kişi bu kışı daha ılıman iklimlerde geçirmek için adres arıyor. KKTC’de bu konuda bir çalışma var mı? Türkiye’de pek çok turizmci kış aylarında doluluk oranına ulaşırken bizde durum ne? 

Zeki ÇELER:

Girne Belediye Başkanlığına bağımız olarak adaylığınızı açıkladıktan sonra çok değişik kesimlerden size destek gelmeye başlamış. Hatta bazı iş adamlarının sizin için devreye girdiğini bile şahit olduk. 

Eral OSMANLAR:

Küba’dan bir sandık dolusu puro getirmişsiniz ve bunu da kimseyle paylaşmıyormuşsunuz. İyi de tek başına içilmez ki bu meret. Neyse siz gene de kimseye söylemeyin, merak etmeyin bizden de sır çıkmaz. Kimseciklere bir şey demeyeceğiz. 

Biray HAMZAOĞULLARI:

Yani işi gücü bıraktınız UBP ile yatıp UBP ile kalkıyorsunuz. Siz bu kadar UBP reklamı yapıyorsunuz ya bu UBP’nin sırtı yere gelmez sayenizde. Devam…

Kutlu EVREN:

Geçenlerde bir teknenin dümeninde çekilmiş bir fotoğraf elimize geçti. Sizi tanıyan 10 kişiye bu fotoğrafın size mi ait olduğunu sorduk, yarısı evet derken yarısı size ait olmadığını söyledi. Bizde şaştık kaldık bu işe. 

Mehmet BULANIK:

Hafta sonu Bilge Tatlı Salonunda Cumhurbaşkanı, UBP Genel Sekreteri ve UBP Girne ilçe başkanının doğum günleri için sürpriz bir parti düzenlemişsiniz.  Artık herkes doğum günü geldi mi sizden bir şeyler bekliyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar