Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Bu şekilde olmaz İŞAD

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) başkanı Enver Mamülcü çok eksi bir dostumdur. Çok atik ve çok pragmatik bir adamdır. Aynı zamanda üretkendir.

Bu yetkinliklerini şu sıralarda İŞAD için kullanıyor ve ülkeye faydalı olabilecek bir şeylerin yapılmasına aracı olmak istiyor. Bu denenledir ki dün “Elektrik Problemleri ve Çözüm Önerileri’ konulu basın açıklaması yaptı.

Ve basın toplantısına Türkiye’nin ve dünyanın sayılı şirketlerinden Karadeniz Holding’in yetkililerini davet etti. Karadeniz Holding, bağlı ortaklığı Karpowership aracılığıyla karada kurulu elektrik santrallerinin ve güç gemilerinin sahibi ve işleten enerji şirketi.

Türk enerji sektörünün en önemli şirketlerinin başında gelen Karadeniz Holding, Dünyanın ilk yüzer enerji santrali olan “Powership” projesini tasarlayan ve inşa eden şirkettir, gemileri LNG, doğalgaz ve fuel oil ile enerjiye dönüştürüyor.

19 ülkede faaliyet gösteriyorlar hali hazırda ve dünyanın bu alanda en büyük Powership Filosuna sahipler. 4 bin 350 MW Kurulu güç ile 66 milyar Kwh elektrik üretebiliyorlar.

Karadeniz Holding İş Geliştirme Müdürü Levent Doğan ve şirketin Kurumsal İletişim Müdürü Karen Kumbasar dün basına doyurucu bilgiler verdiler.  

İŞAD başkanı Mamülcü hali hazırda ülkede ki elektrik üretimi ve maliyeti ile ilgili şu bilgileri de paylaştı.

  • Teknecik Santralinden (40 USD/CENT ve üzeri)
  • AKSA Enerjiden (20 USD/CENT)
  • Güney Kıbrıs Rum Kesiminden (45 USD/CENT)

Karadeniz Holdingin’in fiyatı bu fiyatların altında olacağı kesin gibi. Yani Enver Mamülcü ve İŞAD doğru bir çözüm yöntemini sunmaktadır ülkeyi yönetenlere.

Ancak geçmişte de bu tür girişimlerin olduğunu bizzat biliyorum. İŞAD, iyi niyet çerçevesinde bulduğu bu çözümü hükümete sundu. Şahsen bir adım atılacağını düşünmüyorum.

Neden mi?

Bu ülkede belli rant odakları oluştu. Bu rant odaklarının sofrasını bozmak kolay değil. Projenin hayat bulmaması için her türlü engellemeyi yapacaklarından adım gibi eminim.

Bu durumda İŞAD ve Mamülcü vaz mı geçsin?

Ebetteki hayır, bu rant çevrelerine karşı bu işin ekonomik ve diğer faydalarını kamuoyuna anlatmaya devam etmeleri, başka başka metotlar geliştirmeleri gereklidir.

Eğer gerçekten ülkenin iyiliği ise düşünülen bu savaşta bıkmadan usanmadan mücadele etmeleri gerekmektedir.

Basit bir örnekle yazımızı sonlandıralım. Ülkede enerji açığı artarak devam edecek mi? Evet edecek, demek ki kesintilerde devam edecek. İŞAD bu kesintilerden ötürü doğan mağduriyetler için dava açmalı.  Her kesinti sonrası üyelerinin zararını KIBTEK ve Hükümet edenlerden istemeli.

Bir deneyin, sonra yeniden konuşuruz…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar