Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Demokrasi Zaferi ve Erdoğan’ın liderliği

Demokrasi Zaferi ve Erdoğan’ın liderliği

Türkiye Cumhuriyeti 100 yılında çok önemli bir seçimi geride bıraktı artık. Yenilenen parlamentoda Cumhur İttifakı’nın güçlü bir şekilde temsil edilmesine karar verdi seçmen. Üstelik tüm dünyaya bir demokrasi dersi vererek yaptı bunu, rekor bir katılımla.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri her ne kadar 2. tura kaldı gözükse de bence ikinci tur da şimdiden bitmiştir. İlk turda yüzde 45 oy alan Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 gün sonra yapılacak 2. tur seçimlerinde yüzde 40’ı bulmakta zorlanacaktır.

Zaten dün akşam geç saatlerde Erdoğan’ın balkon konuşmasında zaferini ilan etmesi, seçmenleri ile birlikte şarkı söylemesi kendine ve seçmenine duyduğu öz güvenin ifadesi olurken Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ortakları ile birlikte kameralar önünde 1 dakika 57 saniye kalabilmesi moral ve motivasyon açısından ne durumda olduklarının en açık ifadesidir.

“Türkiye Yüzyılı” halktan onay almıştır. Yeni dönemde Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Milli Savunma alanındaki başarı hikâyelerine yeni teknoloji hamleleri ile devam edecektir.

Türkiye Seçim Sonuçlarına baktığımızda Millet İttifakı’nın 2. turdan sonra yoluna devam etmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.  Millet İttifakı’nı oluşturan yapıların yeni dönemde kendi yollarına gitmek istediklerine şahitlik edeceğiz önümüzdeki günlerde.

14 kez yarış kaybeden Kılıçdaroğlu CHP’de artık daha fazla kalamayacaktır.

Türk siyasetine bu dönemde başta Sinan Oğan gibi yeni liderlerin gireceğini söylemek her halde yanlış bir tespit olmaz kanımca.

Seçimlerin KKTC’ye yansımaları

Elbette bu seçimlerin sadece Türkiye değil tüm dünyaya vereceği mesajlar olmuştur. Dış Siyasette bir değişim olmayacak en azından. Ve Türkiye’nin Kıbrıs Sorunu yaklaşımında bir politik değişiklik yaşamayacağız. Bu son derece önemlidir.

Mavi Vatan’daki hedeflere bu dönem Türkiye ile birlikte KKTC emin adımla yürümeye devam edecektir. Doğu Akdeniz’deki zenginliklerin çıkarılması için Türkiye-KKTC daha güçlü işbirliklerine girecektir.

Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Tatar arasındaki sıcak yakınlık yeni dönemde de devam edecek, Kıbrıs Türkün haklı davasının dünyaya tanıtılmasında Erdoğan ve Tatar’ı sık sık birlikte göreceğimizden de hiç kuşkunuz olmasın.

“KKTC’de FETÖ ve diğer yapılanmalar”

15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana hep söylüyoruz. KKTC’deki FETÖ işbirlikçileri ile ilgili hiçbir şey yapılmadı. Bunun neticesini seçim sonuçlarında gördük.

KKTC’ye gelen ve FETÖ operasyonlarını yapacağını iddia edenler günün sonunda o yapılar ile işbirliğine girmiş ve burada bu temizlik maalesef yapılamamıştır.

Erdoğan’ın yeniden o makama oturması ile birlikte bu sefer işi daha sıkı tutacağına inanıyorum ve gereken temizliğinde biran önce başlamasını diliyorum.

Her alana sirayet etmiş bu yapıları temizlemenin vakti geldi de geçiyor bile. Aksi bir durumda KKTC politikalarında Erdoğan bir kez daha başarısız olacaktır.

Seçim Sonuçlarının KKTC’de bir başka etkisi ise Ünal Üstel Hükümetinin güçlü bir destekle yoluna devam edecek olmasıdır. Erdoğan’ın Üstel ve kabinesine güveni bu bağlamda tamdır. Yeni dönemde de Ankara ile iyi ilişkiler bekleyebiliriz.

Erdoğan’ın zaferi Ünal Üstel’in elini ara seçimlerde güçlendirecek, ara seçim zaferi ile Üstel yoluna devam edecektir.

Bunlar ilk başta söyleyebileceklerim. Ama daha bu konuda ilerleyen günlerde başka yazılarımızda olacak. Bir kez daha seçim sonuçlarının Türk Ulusuna hayırlı olmasını dilerim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar