Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Berk Türegün

Berk Türegün

Mail: berk@kibristurk.com

Dünya devini batmaktan kurtaran icat ( NİNTENDO )

Dünya devini batmaktan kurtaran icat ( NİNTENDO )

Nintendo 1889 yılında kurulan bir şirkettir. 
İlk başlarda oyun kartı üreten bu şirket 1900’lü yıllara dayandığında artık eski etkisini kaybetmeye başlamıştı. Firma artık yavaş yavaş Disney karakterlerinin bulunduğu kartlara yönelmesine rağmen firmada hala bir ilerleme olmuyordu. 
Nintendo’nun sahibi artık yaşlılıktan ölüm döşeğine gelmişti ve firmayı birine devretmesi gerekiyordu. Nintendo’nun sahibi bu işe en layık olan torunu Hiroshi Yamauchi’yi şirketin başına geçirdi. 
Hirsohi ilk başta firmayı artık modernleştirmeye başlaycağını belirtmiş ve çalışmalarına başlamıştı. İlerleyen zamanlarda işler iyice sarpa sarmaya başlamıştı. Firma batışın eşiğine gelmişti ve Hiroshi artık bu durumdan çok sıkılmıştı. Kafasında firmayı kapatmak bile vardı. 
Ancak bir gün fabrikada dolaşırken mühendisin birini kendi yaptığı oyuncakla oynarken gördü ve o oyuncaktan oldukça etkilendi. 
Hiroshi bu mühendisi hemen yeni oyuncaklar tasarlaması için yetkilendirdi. 
Ve ilk oyuncakları olan uzayan kol oyuncağı tasarlandı. 
Bu oyuncak ilk başlarda çok satmasına rağmen ilerleyen zamanlarda firma yine durgunlaşmaya başlamıştı. Hiroshi’nin yapması gereken birşeyler olması gerekliydi ve bir ilham bulabilmek adına tren yolculuğuna çıkmaya karar verdi. Tren yolculuğunda Hiroshi’nin çok canı sıkılmıştı ve etrafına bakınmaya başlamıştı. Etrafına bakınırken adamın birinin elinde hesap makinesini gördü ve adamı izlemeye başladı. 
Adam hesap makinesine basarak zaman geçirmeye çalışıyordu. O anda Hiroshi’nin aklında bir ampul aydınlandı, dediki ‘’ben bu tür can sıkıcı yolculuklar için insanların cebine sığabilen bir oyuncak neden yapmıyorum ?’’ 
Hiroshi ilk fırsatta şirkete doğru yol almaya başladı. Ve Nintendo 1980 yılında dünyanın ilk oyun konsolu olan Game and Watch’ı piyasaya sürdü. 
Dünya ilk defa Donkey Kong ile tanıştı ve dünya adeta bu yeni cihaz için çıldırmıştı. Herkes ilk defa dijital bir oyuncak görüyordu. Bu konsol çok satmıştı ve Hiroshi bu durumdan çok memnundu. 
Hiroshi ilerleyen zamanlarda çokça yeni konsol piyasaya çıkartmaya devam etti. 
Yıl 2023 ve Nintendo hala yeni yeni oyunlar ve konsollar çıkartmaya devam ediyor. 
İşte bu hikaye de Nintendo’nun batıştan kurtarılma hikayesidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar