Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

EL-SEN’e teşekkür ederim

EL-SEN’e teşekkür ederim

Konu çok net, hükümet AKSA ile sözleşme yenilemek istiyor, sendika karşı çıkıyor. Sendika ne diyor “ biz bu kadar paraya kendi santralimizi alırız”

Diyelim ki hükümet enerji gibi çok kritik bir noktada sendikanın dediğine tamam dedi, yani AKSA’yı ülkeden gönderdik, sorunlarımız çözülmüş mü olacak?

10 tane santral alsak bu sendika canı bir şeye kızınca yine ülkeyi karanlıkta bırakmayacak mı?

İki gündür iş yapamayan esnafın halinden kim anlayacak?

Sevgili okurlar, elbette kendi değerlerimizi korumamız gerekir. Ancak çağın gereksinimlerine ayak uydurarak bunu yapabiliriz. Birilerinin arka bahçesi olacak diye tüm ülkeyi kimsenin tek eline bırakmak gibi bir lüksümüz olmaz, olmamalı da.

EL-SEN yaptığı hatanın farkında. Zira bu eylem ile istedikleri kamuoyu desteğini arkalarına alamdı. Birkaç sendika yönetiminin dışında kimse destek vermedi EL-SEN’e.

Üstelik sadece hata değil suçteşkil edecek bir sabotajda var ortada. Aynı anda 9 tane trafo odasının arıza yapmasını kimse normalmiş gibi gösteremeye çalışıp aklımızla alay etmesin.

Bu tür eylemler sadece kurumu değil ülke ekonomisine de çok zarar veriyor. Fatura ne kadar kabarık olursa tepki de o kadar çok oluyor bir yerde.

EL-SEN’nin yaptığı grev ve sabotajlar nedeni ile iki günde milyonlarca liralık hasar oluştu ekonomimizde. Bunu kim karşılayacak?

Evi yanan vatandaş, dükkanını açamayan esnaf, dersine çalışamayan öğrenci, sağlık sorunları daha da bozulan insanlarımızın hakkını kim nasıl ödeyecek?

Bugün AKSA bu ülke için elzemdir.

BİRİNCİSİ; Ülkede enerji gibi bir konunun tek bir otoriterinin insafına bırakılamayacağını EL-SEN bize çok net olarak gösterdi.

İKİNCİSİ: Kablo ile elektrik getirilmesi ve aynı kablo ile Avrupa’ya enterkonnekte olabilmek için AKSA gereklidir.

Ülkeler enterkonnekte sisteme dahil olmakla, ürettikleri elektriğin ihtiyaçları kadarını kullanırlar, fazlasını da anında satabilirler.

KKTC’nin siyasal statüsü yüzünden şu an için KKTC olarak değil belki ama AKSA olarak burada yaptığımız üretimi sisteme dahil edebiliriz.

İşin özeti sevgili dostlar, EL-SEN’e veya üyelerine karşı her hangi bir düşmanca tutumumuz ne geçmişte oldu nede bundan sonra olacak. Ancak yapılan hatalı işleri söylemek bizim görevimiz. Üstelik bu son yaşanan olayda hatadan ziyade ortada bir suç teşkil edecek bir durumda vardır.

Bu ülkedeki enerji ihtiyacını neden tek bir kuruma verilmemesi gereğini gösterdiği için EL-SEN’e ayrıca teşekkür de ediyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar