Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Erken seçim değil, referandum gerekli

Erken seçim değil, referandum gerekli

Yerel Seçim sonuçlarını doğru okuyamayan Ana muhalefet CTP’nin vekilleri Ürün Solyalı ve Erkut Şahalierken seçim” istemiş. Oysa Ocak 2022’deki erken seçim üzerinden henüz 11 ay geçmeden.

Peki, gerçekten ülkenin bir erken genel seçime ihtiyacı var mı? Partilerin ve vekil adayı olmayı düşünenlerin bunu karşılayabilecek maddi ve manevi gücü var mı?

Yerel Seçimlerde belediye sayıları üzerinden bir yorum yapmak bence sağlıklı bir değerlendirme olmaz. Belediye meclis üyeliklerine bakmak gerekiyor. Oraya baktığımızda da durum Ana Muhalefet lehine değil.

Bugün bir erken genel seçim olsa tablonun değişeceğine bu ülkede kaç kişi inanıyor? Veya şöyle soralım aynı soruyu, bugün bir erken genel seçim olsa CTP tek başına iktidar olabilir mi?

Mevcut durumda UBP 24, CTP 18, DP 3, YDP 2 ve HP’nin 2 vekili var. 1 de Kudret Hoca’dan boşalan koltuk var. Olası bir erken genel seçimde bu tablo ne kadar değişecek ki?

Çok çok HP’nin vekillikleri UBP ve CTP arasında pay edilmiş olacak. Yani CTP’yi tek başına iktidara getirecek bir tablo ortaya çıkmayacak.

Vekillerin erken genel seçim istemek yerine ülkenin ihtiyacı olan bir referandumu dile getirmesi daha doğru olur kanaatindeyim. Çünkü yerel seçimlerde yaşadığımız tablo bize bunun ne kadar da gerekli olduğunu kanıtlar nitelikle.

Kudret Hoca’dan boşalan vekillik için tüm ülkede Haziran 2023’de sadık kurulması gerektiğini de unutmamak gerekiyor. 1 vekil için Dipkarpaz’dan Yerşilırmak’a kadar sandık kurmak ve bunun için milyonları harcamak ne kadar sağlıklı? Ne kadar mantıklı? Ne kadar ülkenin menfaatine olacak?

Bunları düşünmeden Erken Seçim istemek gerçekçi değil. Bugün ülkenin ihtiyacı olan tek şey bir referandumdur.

***

Yeni Parti mi?

HP’nin eski vekillerinden Gülşah Sanver Manavoğlu, yeni bir siyasi oluşuma gerek olduğunu söylemiş Cüneyt Oruç’un programında Ada TV’de.

Bu ülkede yeni bir oluşuma ihtiyaç vardı, ta ki Halkın Partisi ortaya çıkıp tüm bu umutları öldürene kadar. HP’nin izleri silinmeden yeni bir partiye buz gibi soğuk bakıyorum açıkçası.

***

Önder Baba As Başkan

Lefkoşa Türk Belediyesinin as başkanlık seçimini maç skoru gibi görmek kanaatimce çok yanlış. Dün akşamdan beri CTP ve TDP’liler bu konuda içlerindeki kini ortaya döküyorlar.

Oysa LTB’de şu an en deneyimli isim UBP’li Önder Ecesoy’dur. Yılların belediyecisi ve sevilen sayılan bir ismidir. Her kesimin sevdiği bir isim olan Önder Babayı sırf rakamlar üzerinden değerlendirmek yanlıştır. Önder Babaya sadece UBP’liler değil, mecliste olan CTP, TDP ve DP’nin de oy verdiğini kimse göremiyor mu?

 

********************************************

MESAJLAR

Ersin TATAR: Saray’daki danışmanlar dün epey gündemi meşgul etti. Bu kadar bolluğun içinde neler çektiğinizi bir de o konuşanlar bilse bence hiç lafını bile etmezlerdi. İçi beni yakar dışı seni misali.

 

ÜNAL ÜSTEL: Yeni yaşınız kutlu ve mutlu olsun. Bu arada yeni yaşınızı evde grip olarak karşılamakta işin başka bir yüzü. Neyse hem çok yaşayın hem de çok geçmiş olsun diyelim size.

 

Tufan ERHÜRMAN: Her zaman övündüğünüz o hukukçu kimliğinize istianen soralım, ülkede bir erken seçime mi ihtiyaç var yoksa kapsamlı bir referanduma mı?

 

Tahsin ERTUĞRULOĞLU: Hafta sonu oynanacak derbi için İstanbul yolcusu olacakmışsınız. Bu arada gelecek hafta da Türkiye Dışişleri Bakanı önemli bir ziyaret gerçekleştirecekmiş KKTC’ye.

 

Zeki ÇELER: Seçimlerden sonra sesiniz soluğunuz hiç çıkmıyor. Bu konuda sitem mesajları geliyor. Bu kadar oyu aldığınız kişilere bir teşekkür turu için bir zahmet hareketlenseniz hiç fena olmayacak hani.

 

Candan AVUNDUK: Yılbaşı öncesi bir operasyon geçirdiğinizi öğrendik. Umarız eski sağlınıza en kısa sürede yeniden kavuşursunuz. Çok geçmiş olsun.

 

Yenal GARABLİ: Yılbaşından hemen sonra domatesin fiyatı 50 TL’yi geçer demiştiniz. Şu an ki fiyatlara baktığımızda bu öngörünüzde yanıldığınızı görüyoruz. Hayırdır, siz yanılmazdınız bu işlerde, ne oldu da yanıldınız?

 

Bülent BEBEK: Beyarmudu Belediye Başkanı seçildikten sonra özellikle köylerde ki sorunlara ciddi bir şekilde el attığınızı görüyoruz. Sizi destekleyenlere verdiğiniz sözleri şimdi tutma zamanı değil mi?

 

Halil KASIM: Geçitkale-Serdarlı Belediyesine kurumsal bir kimlik kazandırmak için kolları sıvamışsınız. Bölgenin en büyük toprak parçasına sahip belediyesi için online ödeme konusu son derece önemli.

 

Suphi ÇOŞKUN: Başkanlık koltuğundan gittikten sonra bölgede büyük bir müteahhitlik şirketi kurmak için bazı görüşmelere başladığınız ve bu konuda önümüzdeki günlerde bazı adımlar atacağınızı öğrendik. Hayat beklemeye gelmiyor değil mi? Hayırlı olsun şimdiden.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar