Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Osman Şan

Osman Şan

Mail: osman.san@kibristurk.com

Güney'de de sendika savaşları...

Ancak ordaki savaş bizdekinden oldukça farklı..

-Tabiri caizse- Orda işverenin “bıçağından kan damlıyor” !...

Eğitim programına karşı çıkan 3 sendikacının işlerine son verildi..

Geçen eğitim yılından beri devam eden savaşın özeti şöyle:

Güney Lefkoşadaki İngiliz okulunda örgütlü ve okul yönetiminin işten durdurmak istediği 13 kişi ile ilgili olarak okul yönetimi ile geçen dönemden beri zaten papaz olmuş durumda olan Rum ESSA öğretmen sendikası, ataması yasal olarak Anastasiades tarafından yapılan okul yönetim kurulunun önümüzdeki sezona yönelik ders programlarına dahil ettiği ek özel derslere de itiraz edince kavga bir o kadar daha alevlendi..
Sendika itiraz etmekle de kalmadı, ders programları ile ilgili olarak okul yönetiminin bilgi mahiyetinde mektup gönderdiği velilere elektronik posta  gönderdi ve velilere ders programlarında yapılan değişikliğe karşı çıkma çağrısı yaptı. Okul-aile birliği de bu çağrıya uyarak okul yönetimine itiraz etti..
Bunun üzerine İngiliz Okulu yönetim kurulu oturdu karar aldı..

Önce,  atama yöntemi ile yeni bir okul-aile birliği oluşturdu.
Sonra da dönüp sendikanın başkanını, sekreterini ve maliyecisini işten attı !..
Haliyle papara koptu..
Rum ESSA sendikası Rum meclisine, başkan adaylarına, hükümete ve başkan Anastasiades’e  tekrar çağrıda bulunarak olaya müdahale etmelerini istedi.

Ardından da açıklama yapıp tehdit etti. “ Bu bir infazdır. Eğer işten atılan 3 sendikacı geri işe alınmazsa, Eylülde okulu çalıştırtmayız !...”

Okul yönetimi de cevap verdi:

“Burası özel bir okuldur. İşveren olarak Okul yönetimi tüm personelinin mevzuata uygunluğunu ve uyup uymadığını takip ve kontrol eder, yasal hakkını kullanır.”

Geçmiş dönemin sonuna doğru okul yönetimi ile sendika birbirlerini “kişisel verileri koruma yasası”nı ihlal etmekle suçlamışlar ve şikayetleri değerlendiren komiser “ikiniz de yasayı ihlal ettiniz” diyerek okul yönetimine €4000, sendikaya da €5000 ceza kesmişti.

Bunun üzerine okulun tatil olduğu yaz aylarında ESSA sendikası Rum orta eğitim öğretmenler  sendikası OELMEK üyeleri ile birlikte  başkanlık sarayı önünde Anastasiadesi protesto gösterisi yapması üzerine okul idaresi disiplin  soruşturması başlatmış   soruşturma sürerken  geçtiğimiz haftalarda ayni sendika önümüzdeki yıla yönelik ders programlarına da  itiraz edince okul yönetim kurulu da sendikanın başındaki üç bayan öğretmenin işine son vermişti. 

Anastasiadesten ve hükümetten henüz bir ses çıkmadı, çıkacak gibi de görünmüyor, ancak,  Rum sendikasının beklediği "tık" kuzeydeki yoldaşlarından geldi.
KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN ve DEV-İŞ, bugün ortak bir açıklama yaparak İngiliz okulunda örgütlü ESSA sendikasına destek verdi..

Güneyde açılan imza kampanyasına destek veren bu sendikalar link vererek üyelerine tıklama çağrısı da yapan sendikaların destek açıklaması ise ana hatları ise şöyle :
"Toplu pazarlığı ve Sendikal özgürlüğü savunan 3 sendikacı ile ilgili karar kabul edilemez. Okul idaresinin aldığı karar kışkırtıcıdır ve cevapsız bırakılmamalıdır. Demokrasi, özgürlük ve adalet ilkelerini güçlendirmeye çalışan Avrupa Birliğinin bir ülkesinde sendikacılığa karşı totaliter ve düşmanca tutum anlaşılabilir değildir ve bunun sorumlusu, okul yönetimini atayan kendi olmasına rağmen bunu görmezden gelip her iki toplumun sendikalarından gelen toplantı talebine halen cevap vermeyen Anastasiadestir. vs vs .."
Savaş devam ediyor...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar