Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Ha Malta ha KKTC fark ne?

Ha Malta ha KKTC fark ne?

Malta veya resmî adıyla Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan, Sicilya'nın güneyindeki adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur.  Toplam 316 km yüz ölçümüne sahiptir.

3.355 km2 sahip KKTC’nin yanında küçücük bir adadır Malta. KKTC’den toprak olarak küçük olmasına karşın nüfusu bizden daha çoktur, 550 bin civarıdır. Malta sadece nüfusta değil ekonomide de KKTC’den çok daha iyi durumdadır.

Malta, aynı KKTC gibi Eğitim ve Turizm sektörleri ile ayakta durmaktadır. Hizmet sektörü dünyaya göre en gelişmiş ülkelerin başında gelmektir.

Malta’da 2023 turizm sezonu Eylül Ayının sona kadar full doludur. Otellerinde boş yer yoktur. Arsa fiyatları bizimkinin neredeyse 10-15 katıdır.

Londra Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata ile geçen hafta bir etkinlikte tanıştık. Yaşarata, ülkemize önemli sayıda turist gönderen bir şirkete ortak. Ayrıca pek çok farklı alanda başarılı şirketlerle de işbirliği içinde.

Dünyayı gezen, dünyanın konjonktürüne göre hareket eden akıllı dediğimiz Kıbrıslı Türklerden. Dünyanın pek çok noktasında şirketleri var ve sürekli seyahat halinde. Seyahat halinde olması belli ki ona büyük bir vizyon kazandırmış. Dünyada ne olup bittiğini bizden çok daha iyi biliyor ve dünyanın oyun kurallarına göre oynuyor.

Sarayönü politikalarını çoktan silip atmış defterinden. Neyin, nasıl yapılması gerektiği konusunda uzmanlaşmış adeta.

Malta’da turizm şirketi kurmuş ve yakında hem Londra’dan hem ülkemizden Malta’ya turizm yapacak. Malta’daki yetkililer “bu yıl ne kadar reklam bütçesi ayırdınız?” diye sormuşlar. Yaşarata’da bir rakam söylemiş. Yetkili “tamam söylediğiniz rakamın yarısını biz devlet olarak size geri ödeyeceğiz” demiş.

Yani siz reklam bütçesi olarak 100 Milyon Türk Lirası harcayacaksanız devlet size bunun 50 milyonunu geri veriyormuş Malta’da.

Malta işte bu şekilde dünyanın en cazip turizm merkezi olmuş. Dünyanın her yerinde reklamları dönüyor Malta’nın. Yakında Kıbrıs’ta da dönerse hiç şaşmayın.

Bizim ise bırakın Londra’yı Türkiye’de bile doğru düzgün reklamımız yok. Otellerimiz sezonu yüzde 50’nin biraz üstünde doluluk ile geçirecek bu sezon.

Reklam bütçesi ne kadar KKTC’nin? Bunun ne kadarı özel ne kadarı devlet? Bileniniz var mı?

Uçak şirketlerine, otelcilere ve turizm acentelerine ne kadar destek veriyoruz?

Reel sektörü ayağa kaldırmak istiyorsak Malta bizim için iyi bir örnek.

Ufak bir not daha, Malta bizden ufak olmasına karşın arsa fiyatları neredeyse bizimkinin 10 katı. “Yukarı doğru” bir yapılaşmaya izin veriyormuş Malta hükümeti.

Çünkü toprak sınırlı ve değerli. Bizdeki gibi “ya beleş” değil. Ve bizdeki gibi enine değil boyuna büyüyor Malta. Çünkü adamlar toprağın değerini iyi biliyorlar.

Gün gelecek KKTC’de toprak bitecek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar