Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Her gün ölümle burun burunayız

Her gün ölümle burun burunayız

Önceki sabah çocuklarımı Girne’deki okullarına götürürken her zaman ki gibi sevgili Soydan Korkmaz’ın Enerji FM’deki yayınını keyifle dinliyor ve yolumuza devam ediyorduk aracımızda. Soydan, yayın sırasında Eziç önünde ölümlü bir trafik kazası olduğunu anons etti.

Lefkoşa’dan Girne’ye gelişteki alt geçide kadar gelmiştik biz o esnada.  Alt geçidi geçince biranda trafiğin durduğunu fark ettim ve hemen dörtlülerimi yakıp arkamdan gelen araçları uyarmak istedim. 

Benden sonra gelen bir van araçta aynı şeyi yaptı ve dörtlüleri ile arkasından geleni uyarmak istedi. Anca o esnada bir öğrenci servisi hızlı bir şekilde gelip önce van araca, sonra başka bir araca oradan da bizim araca çarparak durabildi.

İçinde onlarca öğrenci vardı.

Ortalık bir anda savaş alanı gibi oldu. Araçlardan kopan parçalar etrafa yayıldı. Hemen araç içinde bulunan çocuklarımı kontrol edip dışarı çıktım ve diğer araçlarda sıkışan olup olmadığına baktım.

Servisteki öğrenciler, çarpmanın etkisi ile ya burnu kanıyordu ya da bir yerlerini tutuyorlardı korku halinde. Tam 5 araç kazaya karışmıştı. Üstelik başka bir kaza yüzünden tıkanan yolda.

Allahtan cana gelmedi, mala geldi dedik ve günlük rutin hayatımıza geri döndük.

Kazada ölen emekli bir öğretmendi. 79 yaşındaki Mehmet Gürtunç hayatını kaybetmişti. İlk bilgiler Kırmızı Işıkta geçtiği yöndeydi. Akşama doğru kazanın video görüntüleri ortaya çıkınca işin şekli değişti.

Gördük ki merhum Mehmet Hoca kırmızı ışıkta geçmemiş. Sinyalizasyon sistemi aynı anda iki yöne de YEŞİL yanmış.

Oysa POLİS BASIN SUBAYLIĞI’nın ilk beyanatında söyle yazıyordu;

 

“Ölümle Neticelenen Trafik Kazası”

“23.10.2023 tarihinde, saat 07:10 sıralarında, Girne - Alsancak Çevre Yolu üzerinde bulunan Eziç Dörtyol trafik ışıklarında, Şht Orhan Durusoy Sokak boyunca yönetimindeki MK 606 plakalı aracı ile güney istikametine doğru seyreden Mehmet GÜRTUNÇ (E-79), Eziç trafik ışıkları kavşağına geldiği zaman tarafında kırmızı ışık yandığı halde karşıya Bahar Sokağa geçmek için hareket ettiği sırada, o esnada Girne - Alsancak Çevre yolu üzerine, Alsancak istikametine doğru  tarafından yeşil ışık yanan ve aşırı sürat ve dikkatsizce seyreden Yusuf TEMEL (E-21) yönetimindeki UP 025 plakalı araç ile çarpışmışlardır….”

Görüntüleri izleyince ışıkların doğru çalışmadığını her halde sizde gördünüz. Görmediyseniz sosyal medyada bakın pek çok yerde paylaşıldı.

İşadamı Tekin Arhun; 2022 yılında 24 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, 2023 yılının daha ilk 10 ayında ise trafiğe verdiğimiz canların sayısının 39 olduğuna vurgu yaptı dünkü kaza sonrasında.

Arhun, Capital Group iştiraklerinden vergi şampiyonu Capital Sigorta’nın verilerine göre 2022 yılında motorlu araçlar için toplam 18 milyon 95 bin TL hasar ödemesi yatığını, bu rakamın 2023 yılının ilk 10 ayında yaklaşık %300 artarak 51 milyon 404 bin TL hasar ödemesi yaptığını açıklayarak sadece bu rakamlara bakarak bile durumun ne kadar vahim ve artık ertelenemeyecek kadar büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Dün bizde kazadan sonra soluğu Lefkoşa Sanayi Bölgesinde tanıdığımız bir kaportacıda aldık. Bir ay sonraya ancak gün alabildik. O da tanıdık olduğumuzdan ötürü. Basında olmanın avantajı falan.

Bu ülkede her gün trafikte ölümle burun burunayız. Kimsenin eleştiriye tahammülü yok. Bundan iki ay önce başka bir olay yaşamıştım trafikte. Hatalı bir sürücüyü uyarıyorken biranda kendirimizi kamuoyu önünde trafik magandası olarak bulmuştuk.

İşte dün bir kez daha gördük. Toplu taşımacılık yapanların bizlerden çok daha fazla dikkatli olması gerektiğini. Çünkü biz sadece kendi canımız ile seyahat ederken toplu taşımacılık yapanlara onlarca can emanet ediyoruz.

 

Dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan TAKOMETRE neden bizim ülkemizde kullanılmıyor?

Takometre, sürücülerin, trafik denetimlerinde ayrıntılı olarak kontrol edilebilmeleri için, aracın hızını, aracın kullanım sürelerini, sürücünün dinlenme süreleri gibi bilgileri, aracı kullanan sürücünün kimlik bilgileriyle birlikte hafızasında saklayan, istenildiğinde takometre göstergesinden ya da mini yazıcısından, rapor veya grafik olarak çıktı vererek, kullanıcısını bilgilendiren bir cihazdır.

Takometre, sürat veya katledilen mesafe gibi bilgileri kaydetmek üzere başta otobüsler ve kamyonlar olmak üzere pek çok araca takılmak zorunda dünyanın pek çok ülkesinde.

Yollar ölüm tuzaklılarıyla dolu. Her gün ölümle burun buruna yaşıyoruz bu memlekette.

 

MESAJLAR:

 

Kasım KUNİ: Girne’de sınırlı sayıda polis canla başla görev yapıyor. Ama madem yolda büyük kaza var iken daha geride polis gelenleri yavaşlatmak için durmuyor. Ya öğrenci midibüsü devrilseydi ve o çocukların canına bir şey olsaydı?

 

Tekin ARHUN: Trafik konusunda yaptığınız seferberlik çağrısına vatandaş memnuiyetle bakarken siyasilerden tek kelime gelmemesi ne kadar manidar değil mi? üstelik bugün Salı mecliste muhalefet günü ve kimse bu konudan bahsetmiyor bile.

 

Mehmet EZİÇ: Dünkü kazada rahmetli olan emekli Hocamız sizin aile yakınızmış. Gerçekten neye üzüleceğimizi şaşırır hale geldik. Giden cana mı yanalım arkasında olan olaylara mı? Memleket gerçekten ne hale geldi. Başınız sağ olsun.

 

Mahmut ERDEN: Kardeşim daha biz en basit bir sorunu bile halledemez iken senin dün sosyal medyada yazdıklarına bu ülkede kafa patlatacak bir yetkili bulmak çok zor.

 

Erhan ARIKLI: Takomtere neden bizim ülkemizde uygulanmıyor? Alın size 10 puanlık uzmanlık sorusu?

 

Dr. Sibel SİBER: Cenazedeki çıkış sonrası hükümet harekete geçmiş. Bakalım o basın toplantısını gene yapacak mısınız yoksa somut adımların gelmesini mi bekleyeceksiniz?

 

İmam ALTINBAŞ: İstanbul Sanayi Odası’nın Kıbrıs çıkartmasını sizin organize ettiğinizi öğrendik. Gerçekten son yıllardaki en büyük iş adamı grubunu ülkeye getirerek büyük bir tanıtım yapmış oldunuz, tebrikler.

 

Rasıh REŞAT: Yeniden aramıza dönmenize çok sevindik. Yaşadıklarınız gerçekten ürkütücü. Tekrardan çok ama çok geçmiş olsun diyoruz ve tüm aileye sevgilerimizi gönderiyoruz.

 

Tolga ATAKAN: Yani Yeşil Sermayede oldunuz ya artık bir şey demeyeceğiz. Şimdi sizden reklam alanlarda da mı Yeşil Sermayenin adamı oldular? Bunu da bir sorgulamak gerekmez mi? neyse takılmayın siz bu türden komik şeylere, yolunuza bakın. Bu gece için başarılar diliyoruz.

 

AHMET SENNAROĞLU: Bölgedeki zeytin yağlarını siz toplamaya kalkınca biranda zeytinyağı fiyatları yukarı doğru zıplamış. Aman hocam bu işleri piyasayı ürkütmeden yapsan daha iyi olur gibi geliyor bize.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar