Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Prof. Dr. Murat Tezer

Prof. Dr. Murat Tezer

Mail: murat.tezer@kibristurk.com

Hiçbir öğrenci geride kalmamalıdır!!!

Korona virüsünün hızla yayılması ile 2019 sonu 2020 başlarında kitleleri etkileyerek Pandemi haline dönüşen salgın hastalık sonucunda, ülkemizde de okulların kapatılmasına neden olmuştur. Okulların kapatılması ile öğrencilerde neredeyse telafisi zor olan eğitim açıkları oluşmuştur. Bu nedenle eğitim kademeleri arasındaki geçiş sonrası farklı bir okula giden öğrenciler arasındaki eğitim açığının nasıl kapatılacağı öğretenler için de büyük bir sorun haline gelmişti ve halen daha bu sürmektedir. Bir üst sınıfa geçen öğrenciye, mevcut eğitim programı ağır gelmekte ve öğretmenler bireysel olarak sınıf içerisindeki duruma göre kendi yöntem ve tekniklerini kullanarak öğrencilerini kurtarma derdi içine girmişlerdir. Burada az daha çoktur felsefesi, önceden öğrenilen bilginin sonraki ile yeniden inşasında etkili olabilir. Fakat mevcut eğitim programı üzerinden eğitim, öğrencilerdeki öğrenme kaygısını artıracak ve derse karşı tutum ve motivasyonunu düşürecek ve öğrencide başarısızlık algısı yaratacaktır. 
Matematik dersleri diğer derslere göre zor olan dersler arasındadır. Dersin uzaktan verilmesi sonrası tüm dünyada da öğrenmede güçlük yaratmıştır. Fakat bugünlerde dahi bir öğrenciden bana, öğretmeni sınıfta maskesi olduğu için anlayamıyorum demesi gerçekten çok üzücüydü. Öğretmeninin yüz ifadesini göremiyor diye şikayeti vardı. Fakat maskesini çıkardıktan sonra bir ilkokul öğretmenine öğrencisinden ne kadar güzelsiniz öğretmenim demesi de unutmayacağım replikler arasına girdi.
Bugünlerde bu yazıyı kaleme alma niyeti, aslında öğrencilerdeki derslere karşı ilgisizlik ve öğrenme zorluklarıdır. Bu durum velileri de paniğe sokmakta ve çocukları bu ekonomik zorlukta özel derslere de itmektedir. 
Diğer yandan yine, Pandemi öncesinde de gençler arasında artan siber zorbalık, Pandemi sonrasında kendini artan bir şekilde göstermiştir. Özellikle kendini baskın karakter olarak gören bazı gençler daha zayıf olanlara sanal şiddet eğiliminde ve haksız davranışlar göstermektedirler. Ayrıca son haftalarda gençler, birbirlerine üstünlük kurmak için gerçek hayatta da buluştuğunu duydum ve sonrasında birbirlerine zorba davranışlara neden olabileceklerdir. Özellikle erkekler arasında yaygınlaşan ve dövüş sahnelerini içeren oyunlar onlarda istenmeyen davranışlara da yol açmaktadır. 
Eğitim evde başlamaktadır ve velilere görevler düşmektedir. Okul veli işbirliği bu bağlamda önemlidir. Eğitim açıklarının giderilmesinde okul yönetimlerine büyük görevler düşmektedir ve çaresiz değildirler. Şiddet eğilimi gösteren öğrenciler ve tüm öğrencileri sosyal faaliyetler, beden eğitimi ve spor etkinlikleriyle desteklemek gerekmektedir. Geçen gün yine bir ilkokulda okul dışı eğitim etkinliği yapmasını çok beğendim. Öğrencilerin Pandemi nedeniyle kapalı kalması sonrasında içsel enerjilerini harcamaları ve okul dışı öğrenmelerinin de sağlanması açısından çok önemli. Zor olan matematik dersleri için geriye dönük çalışmalar ve etütler de faydalı olacaktır. Unutmayalım ki bugünkü gençler, gelecekte tüm meslek alanlarında karşımıza gelecekler ve işimiz çözülmedi şikayetini çok duyacağız. Onun için hiçbir öğrenci geride kalmamalıdır. Yine unutmayalım ki bugünün gençleri, 20 yıl sonra önümüzden geçecek birer kuyruklu yıldızlar. Bu gençler hepimizin. Herkese sağlıklı mutlu güzel günler dilerim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar