Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Hocam nasıl olacak bu işler?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden iki yıl geçti. Geçen iki seneye rağmen ülkede iki siyasetçi üzerinden hala bu seçim sendromunu atlatmış değil. Bunlardan bir tanesi HP Lideri Kudret Özersay diğeri Ana muhalefet lideri Tufan Erhürman.

Özersay’ın durumu kritik. Öyle ki son iki yılda hem kendisi hem partisi fena halde dağıldı. Hala daha Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkisi ile davranmaya devam ediyor ve siyaseten doğru karar almakta zorlanıyor, hatta bana göre alamıyor bile.

Özersay’ın durumu vahim yani.

Ana muhalefette durum biraz daha karışık ama orada da sıkıntı büyük. Öyle ki CTP Lideri hem Türkiye ile iyi ilişkiler üzerinden siyaset yapma arzusunda hem de parti içi dengeler için Türkiye’yi karşısına alacak hareketler yapmaktan partisini uzak tutamıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı KKTC’ye geliyor, mecliste konuşma yapıyor Ana muhalefet o toplantıya katılmıyor. Türkiye Cumhuriyeti yeni yaşını kutluyor Ana Muhalefet o resepsiyona dahi katılmıyor. Türkiye Cumhuriyeti KKTC’de alt yapı yatırımları yaparken CTP ya karşı çıkıyor ya da konuyu başka mecralara çekiyor.

İyi de CTP bunu neden yapıyor?  

Geçenlerde Değirmenlik Belediye Başkanı CTP’li  Ali Karavezirler’in basın toplantısında kendisini dinliyoruz. Bölgeye yapılan alt yapı yatırımları ve hali hazırda devam eden yollar ile ilgili bilgi aktarıyor. Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti (KEİ Ofisi) ile iş birliği içinde bölgede devam eden projelerden söz ediyor.

Gayet normal olarak bir dönem sonra da KEİ Ofisi ile birlikte neleri yapacaklarını da özetliyor basın toplantısında.

CTP, önümüzdeki yerel seçimlerde başta Başkent Lefkoşa olmak üzere 18 belediyede kazanmak arzusunda olduğunu söylüyor. Bunun için hem adaylarına hem de parti tavanına güveniyor.

Ama Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak, Türkiye ile yeni politikalar üzerinde siyaset yapmak noktasında değil. Hatta Türkiye ile bu dönemde karşıt olmak pek hoşlarına bile gidiyor diyebilirim.

Öyle ki Yunanistan bile Türkiye’nin 99'uncu yaş gününü kutlarken adının içinde Türk kelimesi olan CTP bunu yapmıyor, yapamıyor…

Sevgili dostlar, elbette Cumhuriyetçi Türk Partisi kendi organları ile kendi yönetim tarzını belirlemekte özgürdür. Buna kendileri karar verecektir. Ama bizimde görevimiz bu noktada eksik yada gördüğümüz yanlışları paylaşmaktır.

CTP iktidar olmak istiyorsa, CTP yerel seçimlerden zafer ile çıkmak istiyorsa bunu halka anlatmak zorundadır.

Örneğin hala daha Cumhurbaşkanlığı sendromundan kurtulamayan Tufan Erhürman, 3 yıl sonra yeniden Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor mu? Olursa ve kazanırsa yeni Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde oturmayacak mı?

Yerel seçimlerde başkanlık makamına seçilen CTP’liler Türkiye Cumhuriyeti yardımları ile devam eden projeleri ne yapacaklar? Gönyeli’nin CTP’li Belediye Başkanı Ahmet Benli gibi önce suya karşı çıkıp sonra da bir güzel kullanacaklar mı?

Bunları kamuoyu ile paylaşmaları gerekiyor. Seçimlere bu kadar kısa bir süre kala CTP’nin dürüstlük ve şeffaflık gereği bunu yapması gerekir.

Ha UBP’de veya diğer partilerde durum farklı mıdır? Elbette değildir, onların da en az CTP kadar bunu yapması gerekir diye düşünüyorum.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 99'uncu kuruluş yıldönümü canı gönülden kutluyorum. Bu uğurda şehit olanlara rahmet, hayattaki gazilerimize esenlikler diliyorum.

Güçlü Türkiye, Güçlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar