Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

İki haftada iki kurultay

Herkes UBP kurultayını konuşa dursun esas film bence CTP’de yaşanıyor.  Zira CTP’nin karar organı olan MYK’nın belirlenmesinde yaşananlar CTP tarafından karartılsa da gece boyunca fısıltı gazetesi ile kulağımıza epey şeyler geldi.

Öncelikle CTP ve UBP aynı salonda birer hafta ile kurultaylarını yaptılar. Ülkenin iki büyük partisinin kurultayında “Sayısal Üstünlük” UBP’ye aitti. Üstelik UBP kurultayını birkaç gün içinde karar alıp yapmıştı. Ama buna rağmen iki Bin kişinin üzerinde bir katılım ile kurultayını gerçekleştirdi. Aynı salonda CTP’nin yaptığı kurultaya katılım bin civarında idi.

CTP’de de UBP’de de tek adayla gidildi kurultaya. Dolasıyla şartlar eşitti diyebiliriz. Seçim olmadığı için delegelerin gelmesi iki parti kurultayı için geçerliydi.

İki kurultayda av gününe gelmesine karşın yapıldı. Dolasıyla iki partide “avcılar gelmedi” deme lüksüne sahiptir.

İki kurultayda da genel başkanların performansları bence iyiydi. Bu konuda Tufan Erhürman’ın zaten iyi bir hatip olduğunu bilmeyen yok. Bence esas sürprizi Ünal Üstel yaptı.  Üstel, CTP’ye vurdukça salonda bulunanlar “tamam bu iş” demekten kendilerini alamadılar.

Neticede iki büyük parti iki hafta içinde iki kurultay ile iki yıl genel başkanlık yapacak liderlerini seçmiş oldular.

Ancak CTP’de sadece genel başkan seçimi değil, PM ve MYK seçimleri de oldu. Tabii birde yeni genel sekreter seçildi ki bu konuya dair bir şey yazmamak olmaz her halde.

Öncelikle PM’ye aday olanlar ve seçinlere baktığımızda “sürpriz” diyebileceğiniz bir sonuç yok. Tahmin ettiğimiz şekilde şekillendi CTP PM’si.

Ancak partinin yönetim kamarasında oturacak olan MYK’daki isimlere şöyle bir bakmakta fayda var.

  1. Sıla Usar İncirli
  2. Muhittin Tolga Özsağlam
  3. Fazilet Özdenefe
  4. Ürün Solyalı
  5. Birol Karaman
  6. Fide Kürşat
  7. Fikri Toros
  8. Ali Karavezirler
  9. Filiz Besim

CTP, MYK’ya seçilen 9 isimden 6 tanesi milletvekili. Bir tanesi mevcut belediye başkanı diğeri geçen defa adaydı öbürü de kendi bileğinin hakkı ile kazandı ve bu cenderenin içine girmeyi başardı.

Genel Sekreterlik seçimlerine ise 3 aday yarıştı. Milletvekilleri ErkutŞahali, Asım Akansoy ve mevut Genel Sekreter konumundaki Erdoğan Sorakın.

İkinci turda rakibini geçen Asım Akansoy ikinci kez partinin 2 numaralı koltuğuna oturmayı başardı. Geçen defa “biraz bekle” denilen Asım Akansoy’un artık bu sefer kimse tutamaz. İlk kurultayda Erhürman’ın karşısında aday olacaktır.

Dolasıyla Erhürman’ın artık arkasını kollaması gerekecek. Zira gölge bir genel başkan adayı olacak ensesinde.

 

MESAJLAR:

Fikri ATAOĞLU: CTP ve UBP’den sona hafta sonu sahneye çıkma sırası sizde. İki partiden fakrlı olarak siz Atatürk Spor Salonunu tercih etmişsiniz. Gözler tribünlerde olacak, aman dikkat.

Ünal ÜSTEL: Kurultayda yaptığınız konuşma partililerinizi ziyadesi ile memnun etmişse benziyor. Zira kurultaydan sonra yapılan yorumlarda en çok konuşulan konuların başında genel kurula hitabınız geliyor.

Tufan ERHÜRMAN: Kurultay geride kaldı ama artık daha aktif ve nefesini her an ensenizde hissettirecek bir genel sekreter ile çalışmak durumdasınız. Hata artık sizin için lüks olacak.

Kudret ÖZERSAY: Genel seçim çağrısını gerçekten samimiyetle mi yapıyorsunuz yoksa son bir altın vuruş ile bu defteri kapatmak için mi bunu yapıyorsunuz? Gerçekten anlamadığım için soruyorum. Ne yapmak istiyorsunuz?

Erhan AKAR: İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesi Müdürlüğü göreviniz hayırlı olsun. Bakanlıkta yıldızınız parlamaya devam ediyor. Bakalım bundan sonraki durağınız hangi mevki olacak?

Asım AKANSOY: Çekişmeli geçen bir yarışta Genel Sekreterlik makamına ikinci kez sahip oldunuz. Geçen defaki gibi davranmayıp daha aktif bir dönem geçireceğinize bahse gireriz.

Muhittin Tolga ÖZSAĞLAM: Yani o cenderenin içinden çıkıp MYK’ya seçilmeniz son derece önemli. Zira rakipleriniz eski bakanlar ve milletvekilleriydi. Bence taktire şayian bir duruş sizinkisi.

Muhittin ÖZSAĞLAM: Hafta sonu yapılan kurultaya beraberinizde 150 kişilik gençlerden oluşan bir ekip ile gelmeniz gövde gösteri olarak algılandı bazı kesimlerce. Eğer böyle ise durum mesaj gitti her halde yerine.

Feyzi HANSEL: Son dönemde parti içi muhalefetin sesi gibi oldunuz. Ancak bu durum karşısında yakında birleri çıkıp sizi eleştirmeye başlarsa sakın şaşmayın.

Suat Bora DURDU: Hafta sonu İstanbul’da reklamcılık fuarında hem ülkemizi hem de yeni kurduğunuz Reklamcılar Derneğini temsil etmişsiniz. Bu arada fuardan eli boş dönmediğiniz konuşuluyor.

Derviş GEZER: “Dinozor Bakanlar Mahalleye, Gençler İşbaşına” dediniz ama şimdi bütün dinozorların hedefi haline geldiniz. Gençler daha anlayışlı ama bu dinozorlar sakın sizi yemeye kalkmasın.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar