Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Osman Şan

Osman Şan

Mail: osman.san@kibristurk.com

İkinci Barış Harekatı ve Kleridis’in göz yaşları

İkinci Barış Harekatı ve sonuçlarının tartışılmakta olduğu bugünkü Rum basınında yer alan bir habere göre, 1974’te 14 Ağustos sabahında  ikinci harekatın başlamasından iki gün önce Türkiye’nin Ada’nın yüzde 34’ünü Kıbrıs Türklerin kontrolüne veren çoklu kantonal çözüm önerisi sunması sonrasında danıştığı Yunan Dışişleri Bakanı Mavros’un, Yunanistan’ın yardımcı olacağına dair verdiği güvenceler üzerine Kleridis Türk tarafının kabul etmeyeceğini bile bile görüşmeleri uzatıp  zaman kazanma yolunu tercih etmiş,  harekat başladıktan sonra da Cenevre’den Kıbrıs’a dönerken Atina’ya  giderek  Karamanlis ile görüşüp Mavros’un söylediklerine atıfta bulunarak yardım istemiş.

Karamanlis’in yanıtı ise şöyle olmuş:

“Mavros’un sana ne dediğini bir tarafa bırak. Yunanistan size herhangi bir yardım sağlayamaz. Hiçbir şey yapamam… Yalnızsınız…”

Rum müzakere heyetinde olan Poliviu’nun anlattığına göre bu cevabı alan Kleridis kaldığı otele döndüğünde  o meşhur soğukkanlılığını kaybetmiş ve “Ben ne yaptım.. Ben ne yaptım… Türklerin kantonal önerisini kabul etmeliydim” diye 3 – 4 dakika hıçkıra hıçkıra ağlamış…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar