Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

İyi ki Türk Askeri Ada’da var!

İyi ki Türk Askeri Ada’da var!

Ortadoğu bir kez daha kan gölüne döndü. Masum insanlar bizden birkaç kilometrede ölüm saçan bombaların altında can veriyor. Üstelik kadın, yaşlı, genç, çocuk demeden. Masum insanlar ölüyor, dünya ise bu acıyı uzaktan sadece seyrediyor.

1.826 km Kıbrıs ile Libya arasındaki mesafe

Libya’da 2011 yılında kendi insanları tarafından linç edilerek öldürülen Muammer Kaddafi’den sonra bölgede başlayan iç savaş hala devam ediyor. Ve her gün masum insanlar ölüyor. Aynı devletin bayrağı altında yaşayan toplum birbirini gırtlaklıyor.

956 km Kıbrıs ile Mısır arasındaki mesafe

10 yıl önce darbe ile karışan Mısır’da yüzlerce kişi ölmüştü. Darbe sonrası koltuğa gelen Sisi yönetimini sağlamak için muhalifleri kılıçtan geçirmişti. Halen zaman zaman Mısır’da muhaliflerin öldürüldüğüne şahit oluyoruz.

472 km Kıbrıs ile İsrail arasındaki mesafe

Son günlerde bir kez daha kan gölüne dönen İsrail’de Hamas’ın terör saldırılarında masum yüzlerce kişi öldü. Ölenlerin 500’den fazlası bir festival alanında eğelenen gençlerdi. Hamas’ın attığı füzeler ile de onlarca İsrail’i yaşamını yitirdi.

422 kilometre KKTC Filistin arası mesafe  

1988’de kurulan Filistin Devleti o tarihten bugüne kadar pek çok kez İsrail’in saldırılarına maruz kaldı. Binlerce masum insanı İsrail askerlerinin attığı kurşunlara ve bombalara maruz kaldı ve yaşamını yitirdi yâda ömür boyu sakat kaldı.

Sadece bir hafta içinde öldürülen Filistinli sayısı çoktan beş bini geçti. Önceki akşam Gazze’de bir hastanenin bombalanması ile yüzlerce yaralı ve çocuk hayatını kaybetti. Tüm dünyanın izlemesine rağmen masum insanlar Filistin’de hayatlarını kaybediyor maalesef.

264 km Kıbrıs ile Lübnan arasındaki mesafe

Lübnan İç Savaşı, 1975'ten 1990 yılına kadar Lübnan'da yaklaşık olarak 150.000 - 230.000 insanın ölümüne neden olmuştur. Sonrasında da sular durulmadı. Hep bir iç karışıklık ve kavga devam etti.

Birde buna İsrail’in saldırılarını eklersek Lübnan’da da her yıl binlerce masum insanın öldüğünü pek ala söyleyebiliriz.

508 km Kıbrıs ile Suriye arasındaki mesafe

Suriye'deki iç savaş 12'inci yılını tamamladı. Uluslararası toplumdan yeterince baskı görmeyen Rusya ve İran destekli Beşşar Esed rejimi, işlediği savaş suçlarından yargılanmazken, yıllardır da siyasi çözüme yanaşmıyor.

Esed rejimi güçleri ile Özgür Suriye Ordusu adı altında toplanan askeri muhalif gruplar arasında 2011'den itibaren silahlı çatışmalar başladı.

İç savaş öncesi nüfusu 22-23 milyon civarında olduğu tahmin edilen ülkede 6,6 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu kişilerin 3,5 milyonundan fazlası Türkiye'ye sığındı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisine göre, 6,7 milyon kişi ülke içinde yerinden edilirken, Suriye'de en az 14 milyon sivil insani yardımlara muhtaç hale geldi.

Suriye iç savaşında ölümleri teyit edilenlerin sayısının yaklaşık 550 bin civarında. Ve savaş hala devam ediyor.

Ve Kıbrıs

1963-1974 arası Kıbrıs Ada’sı üzerinde de kan dökülüyordu. Masum insanlar ölüyordu. Özellikle Türk toplumuna yönelik ağır bir katliam sergileniyordu. 14-15 Ağustos 1974 tarihinde EOKA tarafından Kıbrıs’ın Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde yaşayan Kıbrıs Türklerini hedef alan bir katliam gerçekleştirildi.Katliamda en genci 16 günlük, en yaşlısı 95 yaşında olmak üzere 126 Türk can verdi.

Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında, Türk ordusu 498 şehit verirken Kıbrıs Türk tarafı ise 70'i mücahit, 270 kişiyi kaybetti. Kıbrıs Türkleri genel olarak ise 1672 şehit verdi.

 

Barışın Teminatı, Türk Silahlı Kuvvetleri

20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Kıbrıs Barış Harekâtı sonucunda Türk toplumunun hakları ve güvenliği teminat altına alınmış, Ada’nın Güney’inde de kendi iç kavgaları bitmiş Ada’nın tamamına sükûnet ve barış hâkim olmuştur.

Bugün yaşam sürdüğümüz bu coğrafyada hemen yanı başımızda ki ülkelerin durumunu yukarıda özetledik. Hemen hepsinde kan ve gözyaşı eksik olmuyor.

Eğer bugün işimize sağ salim gidip geliyorsak, akşam evimizde çoluk çocuğumuzla huzur içinde uyuyabiliyorsak bunun tek bir nedeni var. O da Ada’da varlığını sürdüren Türk Askeri’dir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar