Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

 İzzet İzcan CTP’nin başına geçer mi?

Son dönemde radikal sola evrilmeye çalışan ana muhalefet partisi konumundaki Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde önemli gelişmeler yaşanıyor.

Öyle ki Genel Başkan Tufan Erhürman kendi kişisel twitter hesabından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş gününü kutlarken başında olduğu partisi bu önemli günü kutlama gereği hissetmiyor.

Zaten Asım Akansoy’un genel sekreter olması ile birlikte CTP üst yönetiminin yeniden “bıyıklıların” eline geçtiği konuşuluyordu. Son dönemde yapılan açıklamalar ve eylemlerde bunu destekler nitelikte.

Son olarak bu halkaya CTP ve BKP arasında varılan işbirliği mutabakatı eklendi. Solun en solunda bulunan BKP artık CTP ile tam uyum içerisinde işbirliği içinde olacak.

Hayırlı olsun kendilerine.

İzzet İzcan’ı 20 küsur yıldır severim. Politik duruşu bir yana insani yönünü severim “yoldaşın”  Politik duruşunun yanında insanı duruşu ile hemen her kesimin sevdiği bir isimdir.

Bir keresinde Genç TV’de Serdar Denktaş ve İzzet İzcan’ın şakalaşmalarına şahit olmuştuk.  Serdar Denktaş o zaman İzcan’ı DP’ye davet etmişti. İzcan; “gelirim de bana baban izin vermez, ikimizi de partiden kovar” demiş, bunun üzerine uzun süre gülüşmüştük.

İzzet İzcan CTP’den ayrılmadan önce sıkı bir CTP’liydi.1996’da yapılan CTP olağanüstü kurultayda genel başkanlığa Mehmet Ali Talat seçilmişti. İzzet İzcan, CTP içinde muhalif kanatta Talat’a karşı muhalefete başladı ancak 1990 değişimi sonrası bir grup üyenin istifa etmesine rağmen Özker Özgür ve İzzet İzcan CTP içinde kalmaya devam etmişler ancak sonrasında yollar ayrılmıştı.

Talat’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi gerek hükümet noktasında gerekse seçim sonrası DP ile hükümet kurulması noktasında CTP’ye destek olmuştu İzzet İzcan.

Bu konuları bir başka yazımızda yazarız. Geçmişe dair epey notumuz var çok şükür.

Gelelim bugün basına düşen CTP ve BKP işbirliği haberine.  Önümüzdeki yerel seçimlerde CTP ve BKP işbirliği içerinde olacaklarmış.

İşbirliğinin içeriğini henüz bilmiyoruz. Belki de CTP bazı belediye meclis üyeliklerini BKP’ye verecek. Ve BKP’li isimler CTP listelerinden seçimlere katılacak. 

Bu işbirliği başarıya ulaşırsa belki de BKP, CTP’ye katılabilir. Ve yıllar önce o çok istediği CTP Genel Başkanlığı koltuğuna İzzet Yoldaş oturabilir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar