Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Kabine değişikliğinde son durum ne?

Kabine değişikliğinde son durum ne?

Bayram sonu Ankara ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Ünal Üstel ülkeye döndü ve artık herkesin gözü Başbakan’ın üstünde. Başbakan Üstel, yeni kabine için artık gün sayıyor diyebiliriz.

Ancak yeni kabineden önce hükümetin acil olarak yapması gereken işler var. İlk olarak Ercan Havalimanı’nın eksiklerinin çok kısa sürede tamamlanması ve 20 Temmuz’da açılması…

Ankara’da geçtiğimiz hafta yapılan toplantının en önemli başlıklarından bir tanesi Ercan Havalimanıydı. Türkiye’nin artık bu konuda sabrı kalmadı. Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan son tarihi verdi ve “20 Temmuz’da Ercan açılacak” dedi.

Kabinede değişim için herkes Ünal Üstel’i bekliyor ama biz söyleyelim, acele etmeyin. Ercan açılmadan kabinede bir değişiklik olmayacak. Yeni kabine Ağustos başı gibi ancak açıklanabilir.

Üstel’e destek tam”

Ankara’nın Ünal Üstel hükümetine güveni ve desteği tam. Son Ankara ziyaretinde bunu hükümet ortaklarına da açık açık ifade ettiler zaten. Ankara’da çok verimli ve samimi bir ortamda geçti toplantılar. Ünal Üstel Ankara’dan hem eli dolu döndü hem de mutlu.

Dolasıyla Ankara’dan Üstel oldukça memnun döndü diyebiliriz.

Taçoy’un durumu”

Yerel seçimlerden bu yana UBP’de bir Hasan Taçoy rahatsızlığı var. Taçoy, yerel seçimlerde UBP adayına değil, kendine yakın olan adaylara çalıştığını artık sır değil.

Örneğin Alsancak-Lapta-Çamlıbel Belediye seçimlerinde UBP’nin desteklediği adaya değil, kendine büyük ölçüde finansör olan bir otelin desteklediği adaya çalıştı.

Öyle ki o otelin Mali İşler Müdürü sağda solda gezip “Hasan bizim adam, biz ne dersek onu yapar” dediğini bölgede ki herhangi birine sorun, size anlatır.

Taçoy’un bu durumu UBP’de hem de Başbakan Üstel’i oldukça rahatsız etti. O yüzden olası bir kabine değişikliğinde görevden alınacak bakanlar arasında Taçoy’un adı ilk sırada geçiyor.

Bu rahatsızlığı fırsata çevirmek isteyen Hasan Taçoy, “benim adım yazılıp çiziliyor. Ben kendimi yıpratmam, istifaya hazırım” mesajı vererek puan toplamaya çalışıyor.

Oysa konu tamamen kendisi ile alakalı. Büyük bir otelin para kasasının başındaki adam nasıl olurda rahatlıkla meyhane ortamlarında “Hasan bizim adam” diyebiliyor?

Ve UBP’nin kararına UBP’li bir bakan nasıl olurda uymaz?

Bu kadarla kalsa iyi. Taçoy için bardağı taşıran son damla ara seçimlerde oldu.

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, Lefkoşa bölgesini 6 isim arasında bölüştürdü. Örneğin Gönyeli’yi Amcaoğlu’na teslim etti. Sucuoğlu bir bölgeyi, Ali Şan diğer bir bölgeyi aldı ara seçimlerde.

Ara seçimlerde UBP’nin en az oyu aldığı yer Lefkoşa ilçesi oldu. Ve 6 bölgeye bölünmüş Lefkoşa İlçesinde en düşük oy kimin bölgesinden çıktı?

Evet, yanlış tahmin etmediniz, Lefkoşa’da en düşük oyu 6 bölge içinde Hasan Taçoy’un bölgesi çıkarttı.

Şimdi “mağdur” edebiyatı ile UBP’lilerden oy beklediğini ve Bakanlık gibi bir derdi olmadığını söylüyor Taçoy. Güler misiniz? Ağlar mısınız?

DP-UG’yi hatırlayalım”

Rahmetli İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif arasında ki kurultay yarışında yine Taçoy yüzünden kriz çıkmış ve parti karpuz gibi ikiye bölünmüştü. Taçoy o dönemde de mağdur edebiyatın sürdürmüş Genel Sekreter olmadığı için partiden ayrılma fikrini ortaya atmıştı.

Sonrası malum.

UBP’liler bu pilavın tadını biliyor”

Aynı pilavı kaynatıp kaynatıp UBP’nin tabanının önüne koymak isteyenleri bir türlü anlamıyorum. UBP tabanı bu pilavın tadını iyi biliyor. O yüzden temcit pilavı gibi aynı yemeği ha bire önlerine konmasından taban oldukça rahatsız.

Üstel sadece kabineyi değişmeyecek”

Dün uzun bir görüşme gerçekleştirdik Başbakan Ünal Üstel ile. Üstel sadece kabinede değişikliğe gitmeyecek. Bir iki müsteşar, birkaç tane müdür ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri de koltuklarından kaldırılacak. Bu konuda çok ciddi bir hazırlık içinde olduğunu bizzat bize söyledi Başbakan Üstel.

Kısacası ipler Ünal Üstel’in elinde. Kabineyi de değişecek müsteşar ve müdürlükleri de. Ve bu konuda Üstel’e en büyük desteği parti tabanı ve Ankara veriyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar