Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Kabinede Revizyon sinyali aldım

Kabinede Revizyon sinyali aldım

Bir seçimi daha geride bıraktık sevgili dostlar.  Belediyelerin birleştirilmesi ile birlikte dün, 28 belediye başkanı ile sandık başına gidip 18 belediye başkanını seçtik.

“Karpaz Yarımadası UBP”

Dipkarpaz, Erenköy, Mehmetçik, Büyükkonuk, İskele hatta Kuzey Mesarya olan Geçitkale-Serdarlı, dağın arkası Tatlısu dahil hükümetin, ağırlıklı olarak da UBP’nin oldu.

Sağ oyların kalesi artık belli ki Karpaz Yarımadası. UBP bu bölgeye artık her zamankinden daha fazla asılmalı. En azından buradaki oylarını korumalı. Lefkoşa’da 1 meclis başkanı, 3 bakan olmasına karşın Lefkoşa’da bir tek Gönyeli Belediyesi’nin alınması düşündürücü.

CTP de mutlu olamadı

Ana muhalefet CTP, belediye sayısı üzerinden algı yapmaya çalışsa da bazı kalelerini kaybetmesi, bazı yerlerde de kıl payı kazanması zafer çığlıkları atmalarına engel oldu. Yeniden Girne ve Gazimağusa’yı kazanmış olmaları elbette önemli. Çatalköy de önemli bir kazanım CTP açısından. Ama Gönyeli’nin kaybı, Lefkoşa’da oyların çok aşağıda kalması CTP açısından önemli bir sorun.

Ana muhalefet açısından bir de şimdi Harmancı olayı var. Artık solda yeni bir alternatif var. Bu seçimlerde Harmancı sadece Lefkoşa’yı almakta kalmadı, soldaki CTP dışında kalan oyların da adresi olacağını göstermiş oldu.

Arter sözünde durmadı

Gazimağusa’da seçimi CTP adayı Uluçay kazandı. UBP adayına destek açıklayan eski Belediye Başkanı İsmail Arter ve taraftarları sandıklarda söz verdikleri desteği göstermediler. Gazimağusa’da sadece sözünde durmayan İsmail Arter olmadı tabiki. UBP’nin bölgedeki vekilleri de sahada arzulu çalışmadılar. Erdal Özcenk’i yalnız bıraktılar.

CTP ve UBP birlikte dayak yedi Lefkoşa’da.

Harmancı iş yaptığı için bu kadar oy aldı diyeni henüz duymadım Lefkoşa’da. Lefkoşa’da seçimin kaderini ihanet belirledi desek yeridir. Seçim öncesi yapılan birkaç anketi gördüm. Yapılan anketlerde UBP’nin yüzde 30’u, CTP’nin yüzde 35 Harmancı’yı destekliyordu.

UBP’deki kabın yüzde 30’ların çok daha üstüne çıktığı aşikar. Sadık Gardiyanoğlu’na Lefkoşa’da UBP’nin sahip çıkmadığı, rakamlara bakınca çok net ortaya çıkıyor. Tıpkı bir önceki seçimlerde olduğu gibi.   

CTP’de durum UBP’den farksız değil. CTP, tıpkı UBP gibi kendi adayına sahip çıkamadı. Lefkoşa’da “emanet” denilen oylar geri gelmedi. Bundan sonra geri gelir mi? Ona da emin değilim artık.

Harmancı yeni lider olur mu?

Hemen herkes bu konuda hem fikir aslında. Solda yeni bir lider olarak görülüyor dün geceden bu yana. Harmancı’nın önünde şimdi yeni bir yol var. HP’den ayrılan vekiller ve soldaki küçük partileri toparlayıp solun liderleri arasına adını yazdırabilir. Önümüzdeki süreç önemli.

Amcaoğlu kaleyi geri aldı

Ali Çetin Amcaoğlu’ndan Gönyeli Belediyesini devralan Ahmet Benli, 4 seçim sonrası yine Amcaoğlu’na koltuğu devretti. Babasından aldı oğluna verdi emaneti. Gönyeli’de değişim olacağı belliydi, tek sürpriz farkın bu kadar büyük olması. Bunun nedenleri elbette çok ama CTP burada bir muhasebe yapmalı.

Lefke-Dikmen’de son anda

CTP Lefke’de de Dikmen’de de son anda kazanabildi. Aziz Kaya sevilen bir isim olsa da Adil Özgey çok zorladı kendisini. Gelecek döneme Adil’in şansı çok daha fazla olabilir. Dikmen’de 4 katı fark atarım diyen Çelebi, sadıktan son anda çıkabildi. Yatsın kalksın maaş bağladığı muhtarlara şükretsin. Onlar olmasaydı işi çok daha zordu. 

32 yıl sonra bir ilk

Çok sevindim, 32 yıl sonra bir Belediye Başkanı kadın oldu. Dr. Fatma Hanım Mehmetçik-Büyükkonuk Belediye Başkanı oldu. Üstelik kırsalda üstelik UBP’de. Çok sevindim çok…

Kabinede Revizyon

Yerel seçimlere dair çok daha şeyi önümüzdeki günlerde yazmaya ve ekranlarda söylemeye devam edeceğiz. Ancak bu seçimin bir faturası olacak. Kazanan ve kaybeden belediyeler açısından herkes bir durum değerlendirmesi yapacak ve ona göre de bir fatura çıkarılacak.

Bugün Başbakan Ünal Üstel ile bir saate yakın bir telefon görüşmesi gerçekleştirim. Tek tek tüm belediyelerdeki sonuçları konuştuk. Merkezlerde alınan yenilginin faturasını da birilerine kesmenin gerekliliği üzerinde hem fikir olduk.

Sahada sadece dolaşan, arkadan iş çevirenlerin farkında Başbakan Ünal Üstel. Kabinede bir revizyon yapması gerektiğini düşündüğümü açıkça söyledim kendisine. Telefondaki konuşmamızdan bende Başbakan Ünal Üstel’in aynı düşünde olduğu izlenimimi aldım acıkası.

Yılbaşından sonra kabinenin UBP kadına bir revizyon gözüktü diyelim ve şimdilik bu yazıya bir noktalı virgül atalım sevgili okurlarım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar