Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

Kişileri değil sistemi tartışmalıyız

Kişileri değil sistemi tartışmalıyız

Sahte Reçete Operasyonu öyle bir hal aldı toplumun bir kesimi bu olay üzerinden linç girişimi yaparken bir kesimi de vurgunda adı geçenlerin düşürüldüğü durum üzerinden polisi ve ilgili soruşturmaya izin veren bakanlığı suçluyor sosyal medyada.

Oysa konu çok basit, yıllardır konuştuğumuz ama bir türlü uygulamaya koyamadığımız Tek Tip Güvenlik Sistemi ile bu sorun halledilebilir.

Tüm doktorlar sigortalıya bakabilmeli, reçete yazabilmeli. Yazılan reçeteler tüm eczanelerden temin edilebilmeli. Ve tüm bunlar online olarak takip edilecek şekilde bir sistem oluşturulmalı.

Aslında atla deve değil. Türkiye’de şuan uygulanan sistemi burada da aktif olarak hayata geçirmeyi konuşuyoruz. Tek Tip Güvenlik Sistemi KKTC’de uygulanabilecek en kolay ve en denetime açık sistemdir.

Yaşadığımız Sahte Reçete olayında kişileri değil sistemi tartışmadığımız sürece bir yere varabilmemizde şu aşamada mümkün gözükmüyor.

Bu olayı bir milat kabul edip Tek Tip Sosyal Güvenlik Sistemine hızlı bir geçiş yapmaktan başka çare yoktur. Yoksa “o yaptı, bu iyi niyetle yaptı” ile bu tartışmanın içinden hem hukuksal olarak hem de sosyoekonomik olarak çıkabilmek mümkün değildir.

 

Tatar’ın Hediyesi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e hediye ettiği tabloyu gördünüz mü? Pek çoğu sıradan bir resim olarak gördü bu hediyeyi. Ama dikkatlice baktığınızda resim öyle sıradan bir resim değil.

Üzerinde KKTC bayrağı ve her iki kenarında KKTC Cumhurbaşkanlığı forsu olan, iki büyük hilal üzerinde KKTC’de haritası ve Yıldız olan tablonun altında Ersin Tatar’ın imzası yer alıyordu.

İki hilal Türkiye ve Azerbaycan’ı temsil ederken onların üzerinde 3. Devlet olarak KKTC. 

3 Devlet Tek Millet anlayışında hazırlanmış bir tablo. Gerçekten bu tabloyu hazırlayanları kutlamak gerek. Basit bir tablodan çok daha fazlasını mesaj olarak veriyor. Ve eminim ki Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve resmi Saraylarından bir tanesinde en güzel yere konumlandıracaktır.

 

Bayrak Edebiyatı

Yıllardır “Sol” diye geçinen aydınlarımız Ersin Tatar’ın son Azerbaycan ziyaretinde masada bayrak olmadığını söyleyerek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı eleştirdiklerine şahit olduk. Yıllardır Bayrak Edebiyatı yapıyor diye Sağ kesimi eleştirenlerin bugün bayrağa sarılmalarına da şahit olduk ya bu topraklarda, daha da artık bir şey demem.

 

 

MESAJLAR

 

Ersin TATAR: Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e verdiğiniz tablo pek çok kişinin gözünden kaçsa da bizim gözümüzden kaçmadı. Tablonun içindeki mesaj herhalde özel olarak tasarlandı.

 

Ünal ÜSTEL: Diz ve gözlerden sonra şimdi de dişlerinizi yapmaya başlamışsınız. Anlaşılan kurultaydan önce yepyeni bir imajla üyenizin karşısına çıkacaksınız.

 

Erhan ARIKLI: Sosyal medya sizi ne kadar eleştirse de sizde sosyal medyadan o kesime cevap yetiştirmeyi o kadar çok sevdiniz anlaşılan. Lig maçlarından daha eğlenceli geliyor bir kesime bu tartışmalar.

 

 

Halis ÜRESİN: İskân Komitesi Başkanlığı'na atandıktan sonra biraz hayal kırıklığı yaşamışsınız. Komite’ninaltının boş olması, yeterli personel bulunmaması şimdi önünüzde durun en ciddi sorunlar. Bakalım bu sorunları çözebilecek misiniz?

 

Nahit ÖNCÜ: Gazimağusa UBP ilçe binasını yeni baştan elden geçirmeye başlamışsınız. Tarihi binayı yeniden restore ederken klasik Cumartesi sabah toplantıları içinde bahçeye bir şadırvan kurmuşsunuz.

 

Süleyman ULUÇAY: Gazimağusa Belediye çalışanlarının 50 tanesinin kadrolaması için düğmeye basmışınız. Bu konuda yapılan referandumda istediğiniz gibi sonuçlanmış. Ancak bazıları burada adaletsizlik yapıldığını savunuyor. Gelecek yıl kadroya girecek olanlar daha az bir ücret alacaklarmış.

 

Hasan KÜÇÜK: Hafta sonu rüya gibi bir düğün töreni ile dünya evine girmişsiniz. Size mutluluklar diliyoruz. Bu arada düğünün ertesi günü siyasi çalışmalara kaldığınız yerden başlamışsınız.

 

Sadık GARDİYANOĞLU: Sahte Reçete Operasyonu yüzünden hayli sinirleriniz gerildi diye duyduk. Valla siz en doğrusunu yaptınız. Bilip te görmemezlikten gelmek en az suçun kendisi kadar suçtur.

 

Hasan TAÇOY: Kurultay hazırlıkları çerçevesinde kendi basın ofisinizi oluşturmuşsunuz. Bu arada kurultay tarihi konusunda bir uzlaşıya varıldı mı UBP’de?

 

Devrim BARÇIN: Mecliste bütçe görüşmesi sırasında kürsüye abaküs ile çıkmanız gerçekteniyi düşünülmüş bir eylem şekli olarak vatandaştan tam not aldı.Bakalım sonraki toplantıda neler yapacaksınız mecliste.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar