Turizm Bakanlığı

Kıbrıs Türk Haber

Alihan Pehlivan

Alihan Pehlivan

Mail: alihan@kibristurk.com

“Köhneyen sadece siyaset değilmiş, yapılarımız da köhnemiş”

“Köhneyen sadece siyaset değilmiş, yapılarımız da köhnemiş”

20 yıldan fazladır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde televizyonlarda program yapıyorum gazetelerde köşe yazıyorum. Ve ne acıdır ki inandığım bu devletin artık sürdürülemez olduğuna inandım, inanmak zorunda bırakıldım.

Yaşanan deprem felaketinden sonra bir kez daha acı tablo ile yüzleştik. Lefke’den Erenköy’e kadar onlarca okulumuz depreme dayanıklı değil. Pek çok devlet dairesi, vatandaşların kaldığı sosyal konutları da buna ekleyince tablo daha da ağırlaşıyor.

Köhneyen sadece siyasetimiz değil, yapılarımızda yıllar içerisinde maalesef köhnemiş durumda. Hepsinin değişmesi, yenilenmesi gerekiyor. Hem de çok hızlı bir şekilde.

Ama gel görelim ki köhneleşmiş siyaset yapısı yüzünden atılması gereken adımlar bir türlü atılmıyor. Yasalar yapılmıyor, devlet kendini bir türlü geliştiremiyor. Çağın gerisinde kalmış bir teknoloji ve bina yapısı ile hizmet ürettiğimizi zannederek hem çağın gerisinde kalıyoruz hem de kendi insanımızın devlete karşı aidiyet duygusunu kaybetmesine yol açıyoruz.

Şahsen ben kaybettim.

Sevgili okurlar, şuan en acili okul. Okullarımızın büyük bir çoğu ya Rum’dan kalma yapılarda yada cumhuriyetin ilk yıllarından kalma. Üç beş tanesi hariç okullarımızın birçoğu 5 şiddetindeki bir depreme dayanabilecek yapıda değil.

Bunları yenileyebilmek için çok acil paraya ihtiyaç var. Ancak bu öyle maaşlardan 50 lira100 lira kesilecek olacak işler değil. Bize çok hızlı bir şekilde büyük paralar lazım. Hükümetin biran önce yeni kaynaklar yaratıp bunu sağlaması gerekiyor.

Daha geçen gün Maliye Bakanı Ali Şan açıkladı, şu hali ile bütçede 8 Milyar TL açık var. 2023 KKTC bütçesi 35 Milyar TL olarak meclisten geçmişti. Ancak yaşanan deprem bu bütçenin de eriyip gitmesine neden oldu.

Acil olarak para lazım para.

  • Kripto Para Yasası
  • Sanal Bet Yasa Tasarısı
  • Emlakçıklar Birliği Yasa Tasarısı
  • Limanların özelleştirilmesi
  • Telefon Dairesi Özelleştirmesi
  • Batmış ve kapatılmış ETİ teşebbüslerinin hisselerinin satılması
  • Devletin kiraladığı arazilerin günümüz koşullarına göre kiraların yeniden değerlendirilmesi,
  • Araç Muayene istasyonlarının özelleştirilmesi

Bunun gibi tek bir seferde yapılacak düzenlemeler ile devletin kasasına milyar Lira girişi sağlanabilir. Ama bunu becerebilecek bir vizyona ve siyasi anlayışa maalesef sahip değiliz. Ülkede ne iktidar nede muhalefet bu vizyonda değiller.

Hal böyle olunca “Çadır” da eğitim yapmak zorundayız. Eski okul binaları biraz makyajlanıp yeniden hizmete sokulana kadar. Oysa bu çözüm değil.

Bize yeni okullar, yeni devlet daireleri ve vatandaşlarımızın konaklayacağı çağdaş ve modern yerleşim alanları gerekiyor. Bunlar içinde devletin bütçesinin yeterli olması gerekir. Bizim oralarda çok güzel bir atasözü vardır; “ne kadar para o kadar köfte”.

Bu halimiz ile bu yapıyı sürdürebileceğimize olan inancım mum gibi her geçen gün daha eriyor. Meclis heyeti Ankara’da temaslarda bulunurken TBMM milletvekilleri sabahın 5’inde Emeklilik yaşını indiren yasayı yapmakla meşguldü. Bizimkilerde geziyor oradan oraya.

Kısacası bu yapı ile gelinebilecek son noktaya artık geldik. Ya yenileneceğiz yada eriyip gideceğiz.

 

MESAJLAR

 

Ersin TATAR: Deprem bölgesinde görev alanlara plaket verilmesi güzel bir düşünce. Ancak sapla samanı karıştırmadan ve herkesi düşünerek bu konudaki hassasiyetleri gözeterek bunun yapılması gerekirdi.

Ünal ÜSTEL: Yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ankara’da bir araya gelecekmişsiniz. Görüşmenizde hem kabine değişikliğini hem de siyasetteki son durumları değerlendirecekmişsiniz.

 

Tufan ERHÜRMAN:  Depremden etkilenen derneklere yaptığınız ziyaretler ziyadesi ile memnuniyet yarattı. Hatta önümüzdeki günlerde bölgeye de bir ziyaret planlamakta gerekebilir.

 

Fikri ATAOĞLU: Bu yaz için turizmden oldukça umutluymuşsunuz. İnşallah tur operatörleri de sizin gibi düşünüyordur. Eğer turizmde de hedefleri yakalayamazsak vay halimize.

 

Dimağ ÇAĞINER: Devletin biran önce gelirlerini attırması gerekiyor. Ancak bunu yapacak vizyon siyasetçilerde yok maalesef. Bu konuda artık bir şeyler yapılması görevi STK’lara düşüyor.

 

Hakan TÖREHAN:Asya'nın en büyük kripto etkinliği olan Kripto Fuarı Dubai 2022’de Miracle Cash & More olarak hem büyük ilgi görmüşsünüz hem de fuarın en iyisi olarak ödül almışsınız. Tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

Dursun OĞUZ: Son yağmurlar tamda ilaç gibi geldi. Zira kuraklık çok ciddi safhalara ulaşacak gibiydi. Umarız yer altı su kaynakları da bu son yağışlardan gerekli oranda faydalanabilir.

 

Ziya ÖZTÜRKLER: Yabancıların sözleşme ile mülk almasının önüne geçecek bazı yasal çalışmaları başlattığınızı memnuniyetle öğrendik. Devlete gelir getirecek bu dönemde her şeyi desteklemek gerekiyor.

 

Nazım ÇAVUŞOĞLU: Onlarca yeni okul gerekiyor acil olarak. Bu konuda bir seferberlik olmazsa işimiz zor. Bazı okul binaların özel sektöre devredilip yerine yeni okul yapılmasını istemek te bir formüldür.

 

Hasan TAÇOY: Başbakan kabine toplantısında kabine değişikliği yok dedi ama siz siz olun siyasette bu sözlerin çok uzun sürmeyeceğini unutmayın. Tedbirli olmakta fayda var.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar